Mahmure

İşyerinde Rahat Giyim

İşyerinde Rahat Giyim

Yaşamın pek çok alanında olduğu gibi giyimde de trendler sürekli değişiyor. Takım elbise, gömlek, kravatla bütünleşen iş giyimi günümüzde yerini daha rahat giysilere bırakıyor. ABD'li pantolon devi Dockers, iş yaşamında hem rahat hem şık olmak isteyenler için 'İşyerinde Rahat Etmenin Püf Noktaları' adında bir kitapçık hazırladı ve 70 şirketin insan kaynakları departmanına gönderdi.

Dockers İnsan Kaynakları Müdürü Özlem Demirçivi Dirik, 'casual wear' uygulamasının önce ABD'de yaygınlaştığını ve yapılan araştırmalar sonucu rahat giyimin iş hayatı üzerindeki etkilerinin ortaya çıkarıldığını söylüyor.

Yeni bir akım yaratmak isteyen Dockers bu amaçla bağlantıya geçilen firmalarda, iş merkezlerinde ve dergiler aracılığıyla tam 100 bin broşür dağıtmayı hedefliyor.

Araştırmalara göre serbest giyinen çalışanlar yıllık yüzde 22 oranında daha az harcıyor. Ama bu şirketler için giyinmekten öte bir anlam taşıyor. Özlem Demirçivi Dirik, gelecekte şirketlerin insan kaynakları politikaları ile öne çıkacaklarını belirtiyor;

'Gelecekte başarılı olmak istiyorsanız, sadece iyi insanları işe almakla yetinemezsiniz. Onları işte tutmak ve geliştirmek zorundasınız. İnsanları işyerinde tutmak için sadece maaş yeterli olmayabilir, rakiplerinizden farklı olmak için onlara bir değer sunmanız gerekiyor. İnsan kaynakları olarak artık giyim politikasına farklı bir gözle bakmak zorundasınız. İnsanlar rahat giyinmek istiyor. Böylece daha iyi motive oluyorlar, verimlilik artıyor. Kimi bankalar sadece cuma günü değil, haftanın 5 günü serbest giyim uygulamasına geçiyor'.

Dockers Pazarlama Müdürü Benin Haznedar, 1998 yılında Türkiye pazarına girdiklerini ve amaçlarının insanların bütün gardroplarını değiştirmeden 'Casual wear' konseptini uygulayabilmelerine yardım etmek olduğunu söylüyor.

Dockers Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü Didem Şavluğ ise işyerinde rahat giyimin öncüsü bir marka olduklarını ve bunun yaygınlaşmasına katkıda bulunmak istediklerini belirtiyor.
Yayın tarihi: 16.10.2001
618
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.