Mahmure

İşyerinde psikolojik şiddete yasalar dur diyecek!

İşyerinde psikolojik şiddete yasalar dur diyecek!

İşyerinde psikolojik şiddet, yani "mobbing" konusunda, ilk kez yasal düzenlemeye gidiliyor!

Güncellenme tarihi:
işyerinde psikolojik şiddet

Mobbing Genelgesine Destek!

Türkiye'de kadınlar istihdama katılımının önündeki en büyük engelin işyerinde mobbing (psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme )olduğunu görüyor. Ve bununla birlikte Mobbing şu sıralar gündemden düşmüyor.

Mobbing nedir?
Kadın sığınma evleri ve birçok kadın hakları derneğinde aktif görev yapan Avukat Sevda Şahin, gündemde olan Mobbing konusunu hukuksal açıdan değerlendirerek çarpıcı açıklamalarda bulundu;

"Yayınlanan 8 maddelik genelge ile mobbinge karşı savaş başlatılmıştır. Bir kadın ögretim üyesinin sistematik olarak tacize uğraması ve bunun Ankara Cumhuriyet Savcılığınca, bilgisayar kayıtları incelenmek sureti ile sabitlenmesi karşısında üniversite yönetiminin hiçbir idari işlem yapmamış olması da ayrıca kaygı verici bir durum" dedi.

Mobbing durdurulabilir ya da engellenebilir mi?

Avukat Sevda Şahin; "Durdurmak ya da engellemekten önce sorunun varlığını anlamak gerekir. Konu, Türkiye'de ne yasal olarak tanımlanmış ne de bilinen bir olgu haline gelebilmiştir.

Sınırlı sayıda insan kaynakları uzmanı ve sayılı psikoloğun dışında ne sendikalar ne de çalışma bakanlığı böyle bir sorunu gündemine almamıştır. Bu durumda sendikaya danışıldığında ya sorun anlaşılmayacak ya da işyerlerinin doğal bir süreci olarak görülecektir. Çünkü yaygın işsizlik ortamında başka birinin çalıştırılmak istenmesi mümkündür ve sırf bu nedenle bu tip davranışlar sergileniyor olabilir" dedi.

Hukuksal Güvence Sağlanabilir mi?

Türkiye de konu yasal güvence altına alınmamıştır. Fakat sorunun yaygınlığı Anayasal haklar çerçevesinde ve Ceza hukukunda hak arama anlamında değerlendirilebilir. Ayrıca konu İş kanununa taşınarak işverene yükümlülük yüklenebilir. Özel hukuk alanında da Tazminat hakkı çerçevesinde değerlendirilebilir.

Uygulamada pratik yöntemlerle sorunu en aza indirmek mümkündür. Örneğin Mobbinge uğrayan kişilere şikâyet hakkı tanınması bu şikâyetlerin de ifşa edilmeden belli bir merkezce değerlendirilmesi. Ceza davalarında "UZLAŞMA" kurumu kıyasen Mobbing sorununa da uygulanabilir. Bu amaçla Çalışma ve Sosyal Güvenlik kanalıyla oluşturulacak kurul ile taraflar arasında sorunun çözümüne gidilebilir.

Mobbing nedir?

Yayın tarihi: 24.03.2011
417
dahafazlası
YORUMLAR

http://mahmure.ekolay.net/kariyer/Mobbing-nedir/772653

mobbing in ne olduğunu buldum 27.10.2011 12:44:34

gecen sene yasadığım mobbing tecrübem bende bir yıllık psikolojik terapi ilac tedavisi ve işime mal oldu açıkçası onların hala işlerinin başında olup bana yaptıklarının yanlarına kar kalmalarını asla hazmedemem aslaaa

mobbing mağduru 26.03.2011 00:56:57

mobbing mağduru olarak eski patronlarımı ALLAH a havale ediyorum en güzel cezayı o veriyor iyiki o iş yerinden kurtulmuşum KİMSE KENDİSİNİ EZDİRMESİN!

güçlü 25.03.2011 18:40:28

mobbing nedir ki

mobbing 25.03.2011 10:12:24

Bu tip sorunlarda en kısa zamanda çözüm ilkel yollara başvurmak. Kim sizi rahatsız ediyorsa aynı şekilde bir tacizci bulup tacizde bulunanı rahatsız etmek veya iki adam tutmak.

Duygu Eroğlu 25.03.2011 09:33:40
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.