Mahmure

İşyerinde popüler olmak için

İşyerinde popüler olmak için

İşinizde çok iyisiniz, ama bu sizin için yeterli değil. Siz herkes tarafından sevilen, ilgi gören ve vazgeçilemeyen biri olmak istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gerekneler hiç de zor değil. Birkaç küçük tavsiye, size işyerinde popüler biri olmanın kapılarını aralayacak.

Hayallerdeki eleman olmak

Eleştirilere açık olun

Yapıcı tavsiyeler ve negatif eleştiriler arasındaki ayrımı yapabildiğiniz zaman bunları kendi lehinize kullanmayı öğrenmiş olursunuz. Kendinizi geliştirmek için her çeşit eleştiriye açık olmalısınız ki, bunlardan ders çıkarabilin ve aynı hataları tekrarlamayın.

Kendi sınırlarınızı aşmayın

Öğlen yemeğine çıkmıyorsunuz, gece geç saatlere kadar çalışıyorsunuz ama hala işleri yetiştiremiyorsunuz. Demek ki yardım almalısınız. Her işe sizin yetişmeniz gerekmiyor. İş paylaşımı yapabilirsiniz. Bitirebileceğiniz kadar iş alın. Emin olun ki işi reddetmek onu bitirememekten daha iyidir.

Kendinizi geliştirin

İyi bir işte çalışmak, daha fazlasını yapamayacağınız anlamına gelmez. Kendinize yeni uğraşlar bulabilir ve bu şekilde kendinizi geliştirebilirsiniz. Lisan kursu, dalış okulu, fotoğrafçılık klübü gibi kurslara katılmak ufkunuzu da yeteneklerinizi de artıracaktır. Hatta işten sonra stres atmak için bir spor klübüne üye olmanız, hem sizi rahatlatacak hem de çevrenizi genişletecektir.

Patronunuza iyilik yapın

Patronunuzun da bir insan olduğunu unutmayın. Sizden daha üst bir durumda olsa bile hata yapabilir. Böyle bir hatasını gördüğünüz zaman güzel bir dille onu ikna etmeniz sizin işinize de yarayacaktır. Aynı şekilde beğendiğiniz bir hareketini de takdir etmeyi unutmayın. Ama bunları yaparken de dürüstlüğünüzden ödün vermemeniz gerekiyor.

Yeni projeler üretin

Problem yaratmaktansa çözüm üretebilen biri her zaman arananlar arasında olmuştur. Bu, sizin üretken ve hırslı olduğunuzu gösterecektir. Aynı zamanda sorumluluktan kaçmayıp onların üstüne gittiğiniz için patronun da gözüne girersiniz.

Yenilikçi olun

İnsanlar genelde yeniliklere kapalı oldukları için gelişmeyi beklemezler. Ama teknoloji çağında her yeniliğe açık olmak, zamanı yakalamak gerekir. Her yemliğe açık olduğunuz zaman ufkunuz genişleyecektir. Hem böylece siz de farklı ve çarpıcı fikirler üretebilirsiniz.

İyi bir iş arkadaşı olmak

Verdiğiniz sözleri tutun

Eğer işinizi söz verdiğiniz zamanda bitiremeyecek gibi gözüküyorsanız, bunu sizinle çalışan diğer insanlara da haber vermelisiniz, iş yerinde her şey birbirine bağlı olarak geliştiği için sizin başarısızlığınızdan diğer çalışanlar da etkilenecektir.

Hatalarınızı kabul edin

Kendi yaptığınız hatalar yüzünden başkalarım suçlamanız, arkadaşlarınız arasında sizi sevilmeyen insan durumuna sokar. Aynı zamanda bir yanlış yapıldığı zaman bütün suçu kendinizde aramanız da bir işe yaramaz. Her şeyden önce kendinize karşı dürüst olursanız kimin haklı kimin haksız olduğunu daha kolay anlarsınız.

Mükemmele yakın olun

Mükemmel olmak elde edilmesi zor bir özelliktir. Her ne kadar etrafınızda "Ben mükemmelim" diyen insanlar varsa da, tam anlamıyla mükemmel olmanın imkansız olduğunu unutmayın. Mükemmel olamasanız bile daha iyi olabilmek için çalışmalısınız.

Takıma ayak uydurun

İşler artık takım oyunu haline geldi. Bencilliği bir kenara bırakıp diğer insanların isteklerini de dinleyin. Devamlı kendinizden bahsetmeniz ve kendi isteklerinize öncelik vermeniz size yarar sağlamayacaktır. Takımın diğer üyelerine de kulak verirseniz her işin daha kolay yürüdüğünü görürsünüz.
Yayın tarihi: 30.07.2003
2947
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.