Mahmure

İstifa mektubu nasıl yazılır?

İstifa mektubu nasıl yazılır?

Kişisel nedenlerle veya kariyerinizi geliştirmek için işinizden üzülerek ayrılıyorsanız, yapılacak işlerden biri de bir istifa mektubu yazmaktır. Aynı şirkette yeni bir pozisyona terfi etmiş olsanız bile yine de ayrılırken bir mektup yazmanız gerekir.

İstifa mektubu yazmanın asıl amacı işvereninize durumla ilgili ayrıntıları bildirmektir fakat bu mektup aynı zamanda iş arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizi güçlendirmek için de bir fırsattır. Böylece, ayrıldığınız işyerindeki patronunuz ve arkadaşlarınızın sizi iyi hatırlamalarını sağlamış olursunuz. İstifa mektubunuzu bir teşekkür mektubu gibi yazın ve kendiniz için en iyi olanı seçtiğinizi hissettirin. Şu ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

Giriş

Mektubunuzda ilk olarak istifa edeceğinizi bildirmeli ve şirkette çalışacağınız son günü belirtmelisiniz. Örneğin: " ... pozisyonundan ayrılacağımı bildirmek istiyorum. Şirkette en son ... tarihine kadar çalışacağım."

Gelişme

Mektubunuza işten niçin ayrılacağınızı açıklayarak devam etmeli ve bu işin size kazandırdığı deneyim için teşekkür etmelisiniz. Duruma göre şu sözleri kullanabilirsiniz:

Yeni bir iş bulduysanız: "Bir süredir işyerinde daha fazla sorumluluk sahibi olmak istiyordum ve bu yüzden bana bu fırsatı sunacağına inandığım .... adlı şirketin .... teklifini kabul ettim."

Eğitiminize devam edecekseniz: " Ayrılmak zorunda olduğum için üzgünüm fakat, eğitimimi ... derecesi ile sürdürmeyi planlıyorum ve ... Üniversitesi'nin ... programına kabul edildim."

Sağlık sorunları yaşıyorsanız: "Maalesef bu pozisyonda çalışmama engel olan sağlık sorunları yaşıyorum ve bu nedenle işten ayrılmak zorundayım."

Eşiniz başka bir şehre tayin olduysa: "Eşime ......'de geri çeviremeyeceği bir iş teklif edildi ve eşimin kariyeri için oraya yerleşmeye karar verdik."

Siz başka bir şehre tayin olmayı kabul etmek istemiyorsanız: "Şirketin yeniden yapılanması sonucu iş arkadaşlarımın büyük kısmı iş aramak zorunda kaldılar, ben ise yeni ofise atandığım için çok memnunum. Fakat ailem ve ben başka bir yere taşınmanın şu an için çok mantıklı olmadığına karar verdik."

İşten memnun değilseniz: "Hem kişisel, hem de işle ilgili nedenlerden ötürü ayrılma kararı aldım fakat bu şirkette çok güzel anılarım olduğunu belirtmek isterim. Sizden çok şey öğrendim ve bir sonraki işimde burada öğrendiklerimi uygulayacağımı umuyorum."

Bu şirketteki şefinizle ve iş arkadaşlarınızla çalışma fırsatı bulduğunuz için kendinizi çok şanslı hissettiğinizi de söyleyebilirsiniz. Eğer isim verecekseniz, bazılarından söz edip bazılarını unutmayın; ofisteki arkadaşlarınız istifa mektubunuzdan haberdar olabilir. Mümkünse, geçiş döneminde yokluğunuzu telafi etmek için elinizden geleni yapabileceğinizi söyleyin; örneğin bir süre sizin yerinize gelecek elemanla birlikte çalışıp onun yeni pozisyona alışmasına yardımcı olmayı teklif edebilirsiniz.

Sonuç

Mektubunuzu iyi dileklerinizi ileterek ve şirketle olan ilişkinizi koparmamayı ümit ettiğinizi söyleyerek bitirin. Örneğin. "Umarım profesyonel ilişkimizi sürdürebilir ve gelecekte tekrar bir araya gelebiliriz. Bütün çalışma arkadaşlarıma en derin saygılarımla..."

Kaynak: yenibir.com


Yayın tarihi: 07.12.2003
992
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.