Mahmure

İstifa ederken

İstifa ederken

Hiç "İstifa ediyorum" dedikten sonra sözünüzü geri alabilmeyi istediniz mi? Bir sonraki sefere bu cümleyi söylemeden önce durumunuzu dikkatlice değerlendirin ve bu kararınızın geleceğinizi nasıl etkileyeceğini düşünün. Göz önünde bulundurmanız gereken bazı etkenler var; önerilerimize kulak verin.

Kaynak: yenibir.com

Mali riskler ve zamanlama

Yanlış zamanda işi bırakmak bütçenizi doğrudan etkileyebilir. Örneğin, yaz aylarında istifa ederseniz bu işten siz zararlı çıkarsınız. İnsan Kaynakları faaliyetlerinden sorumlu Delores Hamilton, "Birçok şirket tatillerde mümkün olduğunca çok ücretli izin veriyor, bu yüzden fazla mesai yaparak para kazanma imkanı bulabilirsiniz" dedi.

Bir işte çalışıyorken başka bir iş bulmanın her zaman daha kolay olduğunu hatırlatan Hamilton, "İşsizken iş bulmak daha zordur, çünkü son işinizi neden bıraktığınıza dair birçok soru yanıtlamak zorunda kalırsınız" dedi.

İş istikrarı

Kariyerinizdeki istikrarın devamına da özen göstermelisiniz. Doubletree Guest Suites Hotel'in Genel Müdürü Scott Rothwell, istifa etmeden önce kendi durumunuzu düşünmeniz gerektiği konusunda uyardı. Rothwell "Bir özgeçmişte ya da iş başvurusunda ilk baktığım şey iş istikrarıdır" diye ekledi. "Durmadan bir işten diğerine atlayanların çok şansı yoktur."

Maaş pazarlığı

Sıra maaş pazarlığına gelince, bir işte çalışıyor olmak her zaman bir avantajdır. Yeni işvereniniz maaşı şu anda aldığınız maaştan daha az olan bir işi kabul etmeyeceğinizi bilir. Eğer işsizseniz bu avantajı kaybedersiniz ve size önerileni kabul etmek zorunda kalırsınız.

İyi düşünün

Yukarıda saydığımız hususları değerlendirdikten sonra hala işten ayrılmayı düşünüyorsanız işte yaşadığınız sorunları çözmeyi bir deneyin. Hamilton "İnsanlar bir sorunu görmezden geldiklerinde sorunun kendiliğinden geçeceğini ümit ederler" dedi. "Bir sorun çıktığının farkına varır varmaz onu çözmek için bir şeyler yapmak çok önemli. Çalışma arkadaşları arasında iletişimi koparmamak gerek. Eğer sorun bir kişisel sorun haline gelirse çözmesi gittikçe zorlaşır ve (İK temsilcisi gibi) nesnel ve bir üçüncü kişinin müdahalesi gerekir."

Bayındırlık İşleri Yetkilisi Lisa Peterson, eğer çıkmaza girdiyseniz durumunuzu sadece sizin bölümünüzle değil bütün şirketten sorumlu birine anlatmanızı öneriyor. Eğer sorun sadece kişisel çatışmaysa belki sizi şirketin başka bir bölümüne transfer edebilir.

Eğer tedirgin bir vaziyette çalışmaya daha fazla devam edemeyecekseniz başka bir iş arama vakti gelmiştir. Fakat istifa ederken prosedüre uymaya özen gösterin ki patronunuzla bir toplulukta karşılaştığınızda köşe bucak saklanmak zorunda kalmayın.

Zamanında haber verin

Muhtemelen saatlerce istifa edeceğinizi patrona nasıl söyleyeceğinizin provasını yaptınız. Bütün ayrıntıları planladınız. İstifa mektubunu patrona göndereceksiniz ve o mektubu okurken siz bir tatil köyünde güneşleniyor olacaksınız.

İşin fantezi kısmı bir yana, gerçek hayatta birini beklemediği bir zamanda ortada bırakmak hiç profesyonelce bir davranış değildir. Executive Auto Glass adlı şirketin CEO'su Ed Beatrice "İşten ayrılacağını iki hafta önce bildirmek yaygın bir nezaket kuralıdır" dedi. "Hemen köprüleri atmayın, belki bir gün geri dönmek istersiniz"

Beatrice yedi yıl şirketinde çalışan ve bir hafta sonra işten ayrılacağını söyleyip gün ortasında işini yarım bırakarak giden bir elemanını anlattı. Beatrice, bu insan için referans olmaya pek gönüllü olmadığını açıkladı ve lafın ağızdan ağıza çok çabuk dolaştığını söyledi.

Yazılı olarak bildirin

İstifa edecekseniz mutlaka bunu kağıda dökmelisiniz. Kısaca ayrılma nedeninizi açıklayın ve çalışacağınız en son günü belirtin. Orada çalıştığınız sürece verdiği destek için (vermemiş de olsa) patronunuza teşekkür edin ve şirkete başarılar dileyin.

Yayın tarihi: 17.05.2004
269
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.