Mahmure

İşten ayrıldıktan sonra

İşten ayrıldıktan sonra

Son işiniz umduğunuz gibi çıkmadı. Belki patronunuz ya da iş arkadaşlarınızla anlaşamadınız, belki de işten çıkarıldınız.

Şimdi önünüzde işten çıktıktan sonraki ilk mülakatınız var. Bu mülakatta referanslarınız mı önemli rol oynayacak, özgeçmişiniz mi, yoksa bir önceki patronunuzun kim olduğu mu? Sizi bu mülakatta başarıya götürecek olan asıl şey bakış açınız ve hazırlığınızdır. İşverenler; olumlu düşünen, yüzü ileriye dönük insanları arar; olumsuz bir tavır ise geri çevrilmenize neden olur. Başvurdukları şirket ve pozisyon hakkında önceden araştırma yapmış adaylar profesyonel ve olgun bir hava verirler; gerçekten değerlendirmeye değer oldukları düşünülür. Hiç hazırlık yapmamış adaylar ise düzensiz ve acemi imajı yaratırlar. Bu halleriyle sadece kendileri için verilmiş olumsuz bir referansın ne kadar doğru olduğunu kanıtlayabilirler.

Mülakattan önce uygun bir bakış açısı kazanmak için hazırlık aşamasında yapmanız ve yapmamanız gerekenler şunlar:

1. Endişelenmeyin

Böyle bir durumda endişelenmek çok doğaldır, fakat merak etmeyin, herkesin bir zamanlar iyi gitmeyen bir işi olmuştur. Belki de sizi mülakata alan yetkili de bir keresinde işten çıkarıldı. Endişelenmek enerjinizi başka yöne yöneltir ve sizi güçsüz düşürür. Kötü ihtimalleri düşünmek yerine işverenin sizi işe almamak için öne sürebileceğini düşündüğünüz olası itirazları çürütmek için aktif bir biçimde harekete geçin.

2. Kötü bir referansı iyi bir referansla dengeleyin


Eğer eski patronunuzun sizin hakkınızda çok da iyi şeyler söylemeyeceğini düşünüyorsanız bunun için önceden hazırlık yapmalısınız. Daha da önceki patronlarınızdan sizi seven ve sizin hakkınızda iyi şeyler söyleyebilecek olanları arayıp onlardan birer tavsiye mektubu isteyin. Yeteri kadar olumlu tavsiye mektubunuz olursa kötü referansız arada kaybolur gider. Sizin işe alınmanız konusunda kararı verecek olan insan elindeki bütün bilgileri bir arada değerlendirecektir, iyi referanslarınız da gözünden kaçmaz.

3. Zor sorulara karşı hazırlıklı olun

Her mülakatta zor sorular gelebilir, fakat son işinizden iyi sonuç alamadıysanız sorular gözünüze daha da zor görünür. Mülakata gitmeden önce kendi kendinize sorulabilecek zor sorular hazırlayın ve bunlara vereceğiniz cevapları düşünün. Arkadaşlarınıza veya akrabalarınıza cevaplarınızı dinletin ve fikirlerini sorun. İşin neden iyi gitmediğini mantıklı bir şekilde açıkladıktan ve bu deneyimden neler öğrendiğinizi anlattıktan sonra işten ayrılmış olmak ayıp değildir.

4. Başarılarınızı ve değerinizi bilin

Başvurduğunuz şirkete yeni değerler ve beceriler kazandıracağınıza inanın. Daha önceki işlerinizde ne gibi başarılar elde ettiğinizi ciddi ciddi düşünün. Girmeyi düşündüğünüz şirkete ne gibi beceriler sunuyorsunuz? Bu becerilere ihtiyaç var mı? Bir liste yapın ve tekrar tekrar gözden geçirin. Bu alıştırma bakış açınızı değiştirecek, kendinize yeteri kadar güvenmenizi sağlayacak ve mülakatta işinize yarayacak.

5. Geçmişteki iş sorunlarınız için başkalarını suçlamayın

İş piyasalarında sorumluluk duygusu gelişmiş elemanlar aranıyor. İnsan kaynakları yetkilileri sürekli bahane bulan adayları sevmez. Bir önceki işinizin olumsuz özellikleri yerine kısa da olsa bu sürede neler yaptığınızı anlatın. Neden başarılı olamadığınızdan söz etmeniz gerekirse de bu deneyimden neler öğrendiğinizi ve ileride iyi bir eleman olacağınızı açıklayın.

6. Aramaya devam edin ve ümidinizi yitirmeyin

Şimdiye kadar bir iş bulamamanızın sizinle hiçbir ilgisi olmayabilir. Eğer bu başvurduğunuz pozisyona kabul edilmezseniz, insan kaynaklarına bir e-mail yazarak nerede hata yaptığınızı sorun. Fakat bunu yaparken şirketin verdiği kararı değiştirmeye değil, sadece iş ararken size yardımcı olacak bilgi edinmeye çalıştığınızı ima edin. Her mülakattan yeni bir şeyler öğrenin ve iş aramaya devam edin. Cesaretinizin kırılmasına izin vermeyin.
Yayın tarihi: 08.07.2004
867
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.