Mahmure

İşten Atılmamanın Püf Noktaları

İşten Atılmamanın Püf Noktaları

Kriz başladığından beri, birçok şirket ciddi şekilde insanları işten çıkarmaya, geride kalanlar ise sıranın ne zaman kendilerine geleceği endişesiyle yaşamaya başladı.

İnsan kaynakları yöneticileri de, mesleklerinin en sevimsiz ve en zorlu bölümünü icra etmekle meşguller.

Gerçekten kendini sürdürme ve yarına çıkma sıkıntısı yaşayan şirketlerde, nakit akışını sürdürememekten kaynaklanan işten çıkarma görevi, insan kaynakları yöneticilerine veriliyor.

Bu konuda modern ve rasyonel yönetim anlayışı, insanları kategorize eden ve aynı zamanda kimlerin en son işten çıkarılacağına ilişkin bir sınıflama sunuyor. Bu yazı acı gerçekler içeriyor ve can sıkıcı bir yazı; ama diğer yönden de gerçeği tespit etmeden iyileştirme sağlamak mümkün değil.

Yeri kolay doldurulan düşük katma değerliler
Vasıfsız ya da yarı kalifiye emek, bu kategoride değerlendirilir. İşletmeler için, bu kategorideki bir insanın diğer bir insandan farkı yoktur.

Küçük bir gazete ilanıyla rahatlıkla bu kategorideki insanlar bulunabildiğinden, işlerin tamamen durduğu zamanlarda bu insanlar ilk vazgeçilenler arasında bulunur.

Yeri zor doldurulan düşük katma değerliler bu kategorideki çalışanlar, tecrübeli vasıfsız ya da tecrübeli yarı kalifiye elemanlardır. Deneyimli sekreterler, büro işleri gören elemanlar, karmaşık işleri yapmayı öğrenmiş, ama ipleri elinde tutmayan elemanlar bu kategoridendir.

Bu çalışanlar işten ayrıldıklarında, şirkete özgü uygulamayı bilen yeni birisini bulmak çok daha zordur. Ama şirket yönetimleri sıklıkla bu insanları önemsemez; çünkü pazar performansına ilişkin ürettikleri bir değer yoktur.

Örneğin, faturalama bölümünden böyle birinin ayrılması, işlerin şirket içinde çorba olmasına yol açabilir; ama şirket sattığı ürünlerle para kazanmaya devam eder. Dolayısıyla bu kategoride olanlar, ciddi risk altındadırlar.

Yeri kolay doldurulan, yüksek katma değerli Vasıflı birçok mühendis, işletmeci bu kategoridedir. Bu insanlar yaptıkları işlerle önemli katma değer yaratabilirler; ancak yine de yerleri kolay doldurulabilir insanlardır.

Örneğin, bir bilgisayar mühendisi işletmenin bilgisayar sisteminin çökmemesini sağlayabilir. Ancak o gittiği zaman, yerine kolaylıkla bir başka bilgisayar mühendisi bulunabilir. Grafik ajansında bir grafik sanatçısı, yüksek katma değerli üretim yapar, ama işten çıktığında bir başkasıyla doldurulabilir.


Yeri kolay doldurulamaz, yüksek katma değerli Kuruluş içinde yeri kolay kolay doldurulamayacak ve yüksek katma değerli insanlar da vardır. Bunlar dünyada tek sayılabilecek, çok ciddi icatları olan ve sonradan şirketin lokomotif ürünlerine dönüşen çalışmaları yapan mühendisler, ciddi müşteri portföyüne sahip satış yöneticileri, çözülemez sorunları çözen yöneticiler en son gözden çıkarılanlar arasındadır. Bu insanlar, film yıldızı gibidirler. Ya bir konuda en iyi veya birkaç yeteneklerini birleştirerek bir çözüm üretmede en iyidirler.
Yayın tarihi: 08.06.2001
721
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.