Mahmure

İstediğiniz işi kapmanın yolları

İstediğiniz işi kapmanın yolları

İş bulma sürecinin en zor anlarından biri de iş görüşmesidir. Görüşmeye giderken heyecanlı olmanız normal, hatta iyi bile...

Güncellenme tarihi:
iş

İş bulma sürecinin en zor anlarından biri de iş görüşmesidir. Görüşmeye giderken heyecanlı olmanız normal, hatta iyi bile. Ama bu heyecan korku dolu bir heyecan olmamalı. İşte bu heyecanı olumluya çevirmenin ipuçları...

1- İlk yapılacak şey şu: İş görüşmesi öncesinde 'Ya olmazsa, ye beni beğenmezlerse' korkusu içinizi kaplamışsa sizinle mülakat yapacakların da sizin gibi bir insan olduğunu unutmayın.

2- Eğer e-posta yoluyla bir davet aldıysanız, gayet resmi bir dille "Sn. .. 04.05.09 tarihli davetinizi almış bulunuyorum. Belirttiğiniz saatte görüşmeye geleceğimi teyit ederim." Şeklinde bir yanıt mektubu mutlaka gönderin. Bu sizin daha başlangıç aşamasında bile ne kadar profesyonel düşünebildiğinizin bir kanıtı olur. Genç arkadaşlar dikkat, mektup göndereceğim diye "Selam, ben söylediğiniz günde orda olurum" derseniz bu işi şimdiden unutun.

3- İnsan kaynakları uzmanlarının en çok şikayetçi olduğu konu, randevusuna gitmeyen adaylar. Siz siz olun, gitmekten vazgeçerseniz mutlaka onlara haber verin, böylece hem başka adayların hakkını yemezsiniz hem de o kişilerle yolunuzun daha sonra kesişme ihtimalini düşünerek profesyonelce davranmış olursunuz. Yukarıda söylediğimiz gibi, davet aldığınızda mutlaka teyit edin. Ve yaşamınız boyunca ve özellikle iş arama sürecinizde hiçbir randevunuzu bilgi vermeden kaçırmayın. Geç de kalmayın.

4- Mülakat sırasında ise kendinize güvenin. Bildiklerinizi söyleyin fakat her bildiğinizi söylemeye çalışmayın. Samimi ve doğru yanıtlar verin. Somurtmayın, gereksiz gülmeyin. Cep telefonunuz kapalı olsun. Daha ilk görüşmede ücret, sigorta, çalışma saatleri vb. Çalışma şartları konusunda soru sormayın.
Karşınızdakine saygı gösterin, saygı bekleyin.

Ve en önemlisi: Görüşmeye yalnız gidinyanınıza dışarıda beklemek için bile olsa kimseyi almayın. İnanın böyle yapan o kadar çok ki, inanamazsınız.


www.yenibiris.com

Yayın tarihi: 06.05.2009
515
dahafazlası
YORUMLAR

herkes hayatında bir yada birkaç kez işsiz kalabilir insan kaynaklarında çalışanlar unutmasınlar çalma kapımı çalarlar kapını:)

köpüklü gazoz 17.06.2009 16:08:52

kesinlikle bir iş görüşmesine giderken klasik abartıdan uzak şık ve temiz giyinilmeli ilk izlenim insanlar için çok önemli çok fazla abartı makyaj yapılmamalı ve saçlar kesinlikle darmadağın görünmemeli , kişinin kendine özgüveni yüksek ve sakin görünmeli ses tonu güleryüz ile karşısındakini etkileyebilmeli...

dido119 14.05.2009 16:04:27

İstediğimiz işi kapmanın yolları sadece bu kadar mi???

pollyjean2009 13.05.2009 16:07:41

duru ve çağrı merkezine yürekten katılıyorum.

kuru 08.05.2009 13:19:41

SAYGI VE GÜVEN BENCE TÜM İLİŞKİLERDE EN ÖNEMLİ İKİ UNSUR.BUNU YANSITABİLİYORSAN KARŞINDAKİNE,GERİSİ HİKAYE.....

eKiNoKs 08.05.2009 12:30:53

insan kaynaklarının en çok şikayetçi olduğu konu, randevuya gitmeyenlermiş. peki siz görüşmeye gidenlere sordunuz mu ne şikayetleri var? insan kaynaklarındaki kendini beğenmişler neden adaya 'biz sizi mutlaka olumlu ya da olumsuz ararız' derler ve o aday günlerce bir cevap bekler, neden geri dönmez sayın insan kaynakları yetkilisi? bence adaylarda çok iyi yapıyor.

mert kaya 08.05.2009 03:56:47

İnsanların profesyonellikten kasıtlarını çok merak ediyorum aslında...Tabiki her iş görüşmesi kişiye bir şey katar buna kimsenin itirazı olacağını düşünmüyorum.Kişi içi boş kilişelerle karşıdakinin gözünü boyamayı ve aslında herkesin bildiğini saklamayı tercih etmiyosa bu da bir dürüstce bir seçimdir kanımca...

duru 07.05.2009 16:36:24

Ben de kendine güven ve mümkün olduğu kadar sakin olma'nın iş görüşmelerinde çok önemli olduğu fikrindeyim

ebrubilgili 07.05.2009 12:35:25

.İş görüşmesinin karşılıklı saygıya dayalı olduğuna inanıyorum.Sevgilisinin elinden tutmuş ağzında sakız üstünde günlük rengarenk giysilerle iş görüşmesine gelen erkek arkadaşımda yanımda gelebilir mi diyen bir de üstüne karşımda sigara tüttüren tiplere de çok rastladım.Hiçbirini de işe almadım çünkü iş hayatının gerektirdiği bir saygı, profesyonellik var.İlk izlenim çok önemlidir ve size bu tür birisi güven vermez. Bir iş görüşmesine gidiyorsanız istemediğiniz bir iş bile olsa her görüşmenin size bir şey katacağını düşünerek ve profesyonelce davranarak katılın o görüşmeyeye

esra 07.05.2009 12:22:35

Geçenlerde 4. iş görüşmeme gittim .Kıçı kırık çağrı merkezi için gittim geçici olarak yapmak istiyodum ya da finans sektöründe ilerlerim bir şekilde die düşündüm.ama görüşmede kariyer hedefimde tabiki de çağrı merkezinde çalışmak yoktu dedim dürüst ve samimi bir şekilde,basamak olarak görüyorum dedim çağrı merkezini(birçoğumuz ole diil mi senelerce oku,üni bitir çağrı merkezinde takıl,insanın gücüne gidiyo) ıhh mıhh yaptılar biz emir kulu arıyoruz,haa bi de kalifiye olsun demedikleri kaldı.yani iş gücüsün bizim için kariyer hedefin de çok da tın der gibi,aricaklarmış beni:)resmen aramicaklar..

çağrı merkezi 07.05.2009 11:17:13
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.