Mahmure

İşte fazla mesai yatakta paydos

İşte fazla mesai yatakta paydos

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre günde sekiz, haftada 48 saatten çok çalışanların seks hayatından hayır gelmiyor. Fazla mesai kurbanı mesleklerin başında ise gazetecilik var. Daha sonraki sıralamayı ise; bankacılar ve doktorlar oluşturuyor.

İngiltere'deki Personel ve Gelişim Enstitüsü'nün (Chartered Instute of Personnel and Development) yaptığı araştırma, haftada 48 saatten fazla çalışanların cinsel yaşamının sona erdiği iddiasını ortaya çıkardı. Türkiye'de haftalık çalışma süresinin 48 saatin çok üzerinde olduğu vurgulanan haberde, ülkemizdeki bankacı, gazeteci ve doktorların cinsel hayatının tehdit altında olduğuna dikkat çekildi. İngiltere'deki fazla mesai kurbanları ise hastabakıcı ve aşçılar olarak belirlendi.

Arzu eksiği oluşuyor

Uzmanlar, çok çalıştıkları için cinsel istek eksikliği yaşayan bankacı, gazeteci ve doktorların, fazla mesaiyle birlikte stres katsayılarının da yüksek olmasına dikkat çekiyor. Psikoterapist Tahir Özakkaş, "Bu insanlar cinsel enerjilerini farklı alanlarda harcadıkları için otomatikman arzu eksikliği yaşıyor" diyor. Dr. Haydar Dümen ise, fazla mesai kurbanları ile ilgili şu bilgileri veriyor: "Uzun süre çalışan insanların beyni önce monotonlaşır sonra tembelleşip, strese sürüklenir. Fantazilerden uzaklaşılır. Yoğun tempoda çalışmak, insanın canına okumanın ötesinde, cinsel hayatını da allak bullak eder."

İki maaş sıfır seks

Gazeteci, bankacı ve doktorların seks hayatını sıfırlayan yoğun temponun bir sonraki aşamasının ise çiftlerden ikisinin de çalışması olduğu belirtiliyor. İngiliz bilimadamlarının 'İki maaş sıfır seks' adını verdikleri bu durum, aşksız, sekssiz ve mutsuz bir yaşantıya zemin hazırlıyor. Dr. Cenk Kiper, fazla mesai kurbanı hastalarına düzenli uyku ve enerji veren besinler önerirken, Psikoterapist Tahir Özakkaş, meslek değişimini tavsiye ediyor. Özakkaş, "Meslek nedeniyle cinsel isteksizlik yaşayanlar mümkünse iş kollarını değiştirmeli. Kendilerine zaman ayırmalı ve kısa süreli tatillere çıkarak rahatlamalı" diyor.
Yayın tarihi: 31.03.2004
316
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.