Mahmure

İstanbul kadınlara cömert davranıyor

İstanbul kadınlara cömert davranıyor

DPT verilerine göre, kadınlara en yüksek oranda iş veren ilimiz İstanbul, kişi başına bankada en fazla parası olan il ise Ankara...

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), kadınlara en yüksek oranda işveren ilin İstanbul olduğunu bildirdi. 2000 yılı verileriyle yapılan çalışmaya göre İstanbul, şehirleşme oranı, toplam nüfus, nüfus yoğunluğu, sanayi ve ticaret işkolunda çalışanların toplam istihdama oranı, ücretli çalışanların toplam istihdama oranı ve ücretli çalışan kadınların toplam istihdama oranı ile işverenlerin toplam istihdama oranı dallarında ilk sırada.

Okuryazar nüfus oranı, okuryazar kadın nüfus oranının toplam kadın nüfusuna oranı, ilköğretim okullaşma oranı, banka şubesi sayısı, toplam banka mevduatı içindeki payı, kişi başına telefon kontür değeri açısından da İstanbul ilk sırada yer aldı. Verilere göre, kişi başına en fazla banka mevduatı, en fazla otomobil ve doktoru bulunan il ise Ankara.

Değerlendirmeler sonucu farklı illerin lider olduğu alanlar ise şunlar:

En yüksek nüfus artış hızı: Antalya

En kalabalık haneler: Şırnak

Nüfusa göre en çok yeşil kart: Bingöl

Nüfusa göre en çok hastane yatağı: Isparta

Nüfusa göre en fazla eczane: Bolu

Tarımın toplam istihdam içindeki payı: Muş

Kişi başına GSYİH: Kocaeli

Yayın tarihi: 07.10.2003
273
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.