Mahmure

İşsizliğin yaraları kalıcı

İşsizliğin yaraları kalıcı

İşsiz kalmanın etkileri, 'sübjektif mutluluk' ve 'Tecrübe acıları hafifletir' tezlerini bir bir çürüttü.

İşsizlik, insan ruhunda onulmaz yaralar açıyor. İşsiz kalan kişiler, ileride yeniden çalışmaya başlasalar bile eski huzurlarını yakalayamıyor.

ABD'li bilim adamları işsizlik yaşayan 30 bin kişiyi 15 yıl boyunca ince-ledi. Araştırmada, işsizlik dönemi geçiren kişilerin bu süreçten çok etkilendikleri, yeniden iş hayatına atıldıklarında da eskisi kadar huzurlu ve mutlu olmadıkları gözlemlendi. Ayrıca daha önce işsizlik deneyimi yaşamış olmanın, işsizliğin verdiği sıkıntıyı azaltmadığı, yani
'tecrübenin' bu konuda işe yaramadığı görüldü.

Michigan Üniversitesi'nde görevli Richard Lucas ve ekibinin yaptıkları bu araştırmanın sonuçları, yaygın olarak kabul gören 'sübjektif mutluluk' teziyle çelişiyor. 'Sübjektif mutluluk' tezi, insanların kendilerini mutlu hissetmelerinin karakterleriyle alakalı olduğunu, kişilerin kötü olaylardan olumsuz etkilenmelerine rağmen, bir süre sonra yeniden eskisi gibi mutlu olabildiklerini söylüyor.

Çalışma, 'tecrübelerin acı ve sıkıntıyı hafiflettiği' tezine de ters düştü. Lucas ve ekibinin gerçekleştirdiği bu araştırma, 'kaderin sillesi'nin insanda kalıcı izler bıraktığını ortaya koydu. Araştırma Psychological Science dergisinde yayımlandı.
Yayın tarihi: 23.10.2003
387
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.