Mahmure

İşkadınları eşitlik arayışında

İşkadınları eşitlik arayışında

AB'ye uyum aşamasında Meclis'ten çıkarılan yasalarda kadın-erkek fırsat eşitliğinin gözetilmesinin sağlanması amacıyla, ilk kez sivil toplum kuruluşlarını da içine alan 'Kadın Erkek Eşitliği Danışma Komisyonu' kuruldu.

AB uyum yasalarının kadın-erkek eşitliğine uygunluğunu denetlemek üzere Meclis'te bir komisyon kuruldu. Kadın Erkek Eşitliği Danışma Komisyonu'na TÜSİAD-AB Sürecinde Kadın Çalışma Grubu Başkanı Dr. Feryal Menemenli ile Kadın Girişimciler Derneği Başkanı (KAGİDER) Meltem Kurtsan da girdi.

Avrupa Birliği'ne (AB) uyum aşamasında Meclis'ten çıkarılan yasalarda kadın-erkek fırsat eşitliğinin gözetilmesinin sağlanması amacıyla, ilk kez sivil toplum kuruluşlarını da içine alan 'Kadın Erkek Eşitliği Danışma Komisyonu' kuruldu. Türk Parlamenterler Birliği çatısı altında kurulan Komisyon, 'sözü dinlenebilir resmi bir kurum' olarak görev yapacak. İlk kez parlamento dışından sivil toplum kuruluşlarını liderlerini de içine alan 'Kadın Erkek Eşitliği Danışma Komisyonu', TBMM'den çıkarılması planlanan yasa değişikliklerinde kadın-erkek fırsat eşitliğini gözetecek.

AB bünyesindeki Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'na muhatap bir kurum olarak kurulan Komisyon'un Başkanlığına 21. Dönem Amasya Milletvekili Gönül Saray Alphan seçildi. Komisyonun başkan yardımcılıklarına ise AKP İstanbul Milletvekili Serpil Yıldız ve CHP Adana Milletvekili Prof. Gaye Erbatur, Genel Sekreterliğe ise 21. Dönem Kayseri Milletvekili Sevgi Esen getirildi. Yönetim Kurulu ise şu isimlerden oluştu:

Marmara Grubu Vakfı İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, 20-21. Dönem İçel Milletvekili Ayfer Yılmaz, Türk Kadınlar Birliği Başkanı Sema Kendirci, TÜSİAD-AB Sürecinde Kadın Çalışma Grubu Başkanı Dr. Feryal Menemenli, Kadın Kurultayı Temsilcisi Hülya Gülbahar, Kadın Adayları Destekleğe Derneği'nden (KADER) Ayşe Bilge Dicleli, Kadın Girişimciler Derneği Başkanı (KAGİDER) Meltem Kurtsan, Banka ve Sigorta İşkolu Ankara ve İç Anadolu Başkanı Yaşar Seyman, Türk Tabibler Birliği Başkanı Füsun Sayek, gazeteci Elif Ergu, İstanbul Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Nazan Moroğlu.

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Gönül Saray Alphan, AB Parlamentosu'nda var olan 'Kadın Erkek Eşitliği' komisyonuna, 'denk' bir komisyonun TBMM'de olmaması yüzünden, AB Parlamentosu'nun bu konuda Türkiye'de muhatap bulamadığını, bunun da, TBMM kanalı ile alınması gereken ivedi tedbirlerde gecikmelere neden olduğunu söyledi.

Alphan "Kadın üreticiliğinin yalnızca çocuk doğurmakla sınırlı olmadığını yaşamları boyu kanıtlamış tüm üyelerimiz ve komisyonumuz dışındaki katkı verenlerle birlikte, yarının Türkiye'sini çocuklarımıza çok daha çağdaş koşullarla hazırlayabileceğimize inanıyoruz" dedi.

Komisyon, Türkiye'nin AB'ne müzakere tarihi almayı beklediği Aralık 2004 öncesinde çıkarılacak yasa değişikliklerinde, kadın-erkek eşitliğine aykırı gördüğü yasalara karşı çıkabilecek. TBMM ile sivil toplum kuruluşları, diğer kurum ve kuruluşlar arasında köprü görevi görecek olan Komisyon, eski ve yeni parlamenterlerin tüm bilgi, deneyim ve yaptırım güçleriyle, sivil liderlerin enerji ve araştırmalarını bir araya getirecek. Kadın erkek fırsat eşitliği ile ilgili konuların parlamento düzeyinde en kısa yoldan ele alınması ve sonuçlandırılması yolunda önemli görevler üstlenecek.
Yayın tarihi: 09.07.2004
277
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.