Mahmure

İşinizi değiştirmenin vakti geldi mi?

İşinizi değiştirmenin vakti geldi mi?

Saatin alarmı çaldığında artık yataktan sıçrayarak kalkmıyorsunuz ve 'işler nasıl gidiyor' diye sorulduğunda cevap verirken aklınıza pozitif şeyler gelmiyor. Her gün 'Buradaki her şey bu mu? Ayrılmak istiyorum' diye düşünüyorsunuz. Kariyerinizde değişiklik yapma ya da kariyerinize yaklaşımınızı değiştirme zamanı mı geldi?

Günümüzde kariyerler artık ömür boyu çekilecek hapis cezaları değil. İnsanlar, ömürleri boyunca beş ya da altı kariyere sahip olabiliyorlar. Ama, şu anda kariyerinizde değişiklik yapmanız gerekiyor mu? Kendinize aşağıdaki soruları sormayı deneyin:

İşim hakkında neler hissediyorum?

İşe çok severek başlamıştınız ama şimdi işiniz çok sıkıcı ve zor hale geldi. Asıl hoşlanmadığınız işiniz mi, yoksa işyeri mi? Örneğin insan kaynakları (İK) alanında çalışıyorsanız, İK alanına farklı bir açıdan yaklaşmayı deneyebilirsiniz. Danışmanlık yapabilirsiniz. Dışarıdan bir uzman olarak çalışma teklifi alabilirsiniz. İK alanında bir danışman olarak çalışma teklifi daha cazip olabilir. Eğer bu kulağınıza hoş geliyorsa, belki bu tarz bir role geçişin zamanı geldi.

İşiniz sizi tatmin ediyor mu?

Hala işinizde size meydan okunuyor mu? Eğer durum böyle değilse, patronunuza, daha fazla sorumluluk üstlenmek için can attığınızı söyleyebilirsiniz. Ona kötü hissettiğinizi ve İK'nın yeni alanlarını denemek istediğiniz konusunda bilgi verin. Sizi bu alanda farklı kılacak projeler arayın.

Bu kariyer hala benim yaşam tarzıma uyuyor mu?

İK alanındaki kariyerinize ilk başladığınızda bekardınız ya da aile sorumluluğunuz yoktu. Diğer insanların sorunlarını her gün sürekli duymayı umursamadınız. Şimdi bir aileniz var ve işte daha az sabır gösteriyorsunuz. Tamamen bir kariyer değişikliği yerine, İK alanında daha az insan odaklı olan iş fırsatları arayabilirsiniz. Hayat tarzınız değiştiğinde yeniden insan ilişkilerinin olduğu bir iş arayabilirsiniz.

Yaptığım işte gelecek görüyor muyum?

Belki İK alanında gelebileceğiniz yere kadar geldiğinizi düşüyorsunuz. Aynı işte gelecek 10 yılda kalacağınızı hayal edemiyorsunuz. Bu yeni bir kariyer için yeteneklerinizi nasıl transfer edebileceğiniz konusunda iyi bir zaman olabilir. Çeşitli seçenekler için bir kariyer danışmanından randevu almayı düşünün.

Düşünmek için zamana ihtiyacım var mı?

Belki bir ara vermenin zamanı geldi. İzin isteyin bu size dinlenmek ve yeniden düşünmek için iyi gelebilir. Eğer izin almanız mümkün değilse, tatilinizin hepsini aynı anda alarak öz değerlendirme yapmak için yeterli zamana sahip olabilirsiniz. Bu zaman sürecinde kendiniz için kişisel ve mesleki hedefler belirleyin. Hayatınızın kontrolünü yeniden kazanmanız, size gelecekteki hareketinizi düşünürken mevkinizi devam ettirme olanağı tanır.

Kaynak: yenibir.com


Yayın tarihi: 14.11.2003
361
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.