Mahmure

İşinizden nefret ediyorsanız...

İşinizden nefret ediyorsanız...

Siz de son bir yıl içinde işini kaybeden 52.537.000 ya da çalışmakta olduğu işinden nefret eden 30 milyon kişiden biri iseniz kendinize şu soruyu sorabilirsiniz: Yaşamınızın geri kalan bölümünde tam olarak ne yapacaksınız?

Sahip olduğunuz tek yaşamı yaşamakta olduğunuza göre bu yaşamın olabildiğince mutlu ve doyurucu olması gerekmez mi? Eğer işinizde mutsuzsanız iş dışında da pek sevilen biri olmayacaksınız.

* İşleri düzeltmenin tek yolu değişiklik yapmaktır. Değişimden korkmamalısınız. Onun için kariyerinizin bir muhasebesini yapın ve onu geliştirmek ya da değiştirmek için bir hareket planı geliştirin.

* Mutluluk derecenizi ölçün. Tutkuyla çalışmadığınız sürece asla ve asla tepeye ulaşamazsınız. İnsanları ilerleme ve yükselme yolunda olağanüstü çaba göstermeye yönlendiren tek etken gerçek bir 'yakıcı istek'tir. İşinizden, şirketinizden, çalışma alanınızdan hoşnut olup olmadığınızı belirleyin. Bunlar sizi tatmin ediyor mu, gelişmeye açıklar mı? Sizi eğlendiriyor mu? Öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmeye devam etmek istiyor musunuz? İş yaşamınız ile aileniz arasında denge kurabiliyor musunuz? Bu sorulara "evet" yanıtı veremiyorsanız, bir değişiklik yapmanız gerekiyor demektir.

* Geleceğiniz için bir yol belirleyin. Bugün hangi noktada bulunduğunuzu değerlendirin. Yeteneklerinizi, eğitiminizi, ilgi alanlarınızı ve tutkularınızı gözden geçirin. Güçlü yönlerinizi belirleyin ve bunları daha da geliştirmek için planlar yapın. Bir konuda mükemmel olmanız size iş güvencesi sağlayacak ve daha hızlı yükselmenize yardım edecektir. Hedefler belirleyin ve bunları gerçekleştirmeye yönelik bir hareket planı yapın. Ufukta bir iş değişikliği görünüyorsa, iş bulmanın en etkili yollarının neler olduğunu öğrenin. Yeni bir iş bulmak için ilişkin ağı kurmayı öğrenin; unutmayın ki geçtiğimiz yıl tüm işlerin yüzde 63'ü bu ağlar ile bulunmuştur.
Yayın tarihi: 14.11.2006
1319
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.