Mahmure

İşinizde stresli misiniz?

İşinizde stresli misiniz?

Çalışırken kendinizi mutsuz hissediyor, neredeyse her sabah işe geç kalıyor ve veriminizin günden güne düştüğünü hissediyorsunuz. Üstelik sürekli yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu gibi rahatsızlıklarınız da var. O halde pek çok çalışan gibi sizin de başınız iş stresiyle dertte.

İş stresi ile nasıl başa çıkılacağına dair yöntemlerden bahsetmeden önce iş stresinin ne olduğunu iyi bilmek gerek. İş stresi genel olarak bir işin, çalışan kişi üzerinde yarattığı baskıdır. Bu baskı, çoğu zaman kişiden sorumlulukları haricinde sürekli olarak istenen işlerin, kişinin kaldırabileceği iş yükünü artırması nedeniyle ortaya çıkıyor. Bu yüzden kişi, zamanla, rutin işlerinde de hata yapmaya başlar, konsantrasyon bozuklukları, sürekli mutsuzluk gibi olumsuz durumlara rastlanıyor. Tüm bu olumsuzluklar da iş ve sağlık kaybına yol açıyor.

Öncelikli olarak çalışanı etkileyen iş stresi, kişinin sürekli bağlantıda olduğu yakın çevresine de yansıyor. Üstelik yapılan araştırmalara göre, iş stresi yaşayan çalışanların sağlık harcamaları da belirgin bir oranda artıyor.

En sık rastlanan belirtiler

İş stresinin en sık rastlanan belirtileri konsantrasyon bozukluğu, çabuk sinirlenme, unutkanlık, dalgınlık olarak sıralanıyor. Kişi zamanla içine kapanıyor veya tam tersi bir etkiyle tahammülsüz biri haline geliyor.

İş stresinin yarattığı psikolojik etkilerin yanı sıra fiziksel rahatsızlıkları da göz ardı etmemek gerek. Farkında olsa da olmasa da iş stresi yaşayan insanların çoğunda reflü gibi mide ve sindirim sistemi rahatsızlıkları, bel, sırt ve boyun ağrıları, kronik yorgunluk ve sürekli hastalanma gibi belirtiler gözleniyor.
Yayın tarihi: 09.10.2006
1199
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.