Mahmure

İşinizde Mutlak Başarıyı Yakalayın

İşinizde Mutlak Başarıyı Yakalayın

İş hayatında aranan ve sevilen bir kişi olmak istiyorsanız, bu oyunun kurallarını da bilmeniz gerekiyor. Çok çalışmak, yaratıcı olmak, şirin davranmak kadar prensiplerinizden ödün vermemek, gerektiğinde hayır demeyi bilmek ve hatta yaşınızın avantajını kullanmak da bu oyunun kuralları arasındadır.

Özel hayatınızdan farklı olarak iş yerinizdeki davranış ve ha-reketlerinize çok dikkat etmi-yebilirsiniz. Oysa insanlara karşı son derece samimi olmak ve bütün içtenliginizle davranmak, işyerinizdeki gizeminizi bir anda ortadan kaldırabilir. Bu da işinizde terfi etmenizi ve önem verilen bir insan olmanızı engeller. Tabii bu kadar açık olmanızdan dolayı, fikirleriniz kolayca anlaşıldığı için, ayrıca size soru sormaya dahi gerek duymazlar.

Daima evet demeyin

Patronunuzun sağ kolu olmanız her konuya onay vereceğiniz anlamına gelmez. Kendi fikirlerinizi saklayıp patronunuzun fikrine devamlı onay vermek ise kişiliğinizi bir bakıma hiçe saymanız anlamına gelir. Bu diğer iş arkadaşlarınız tarafından da rahatlıkla anlaşılacağı için, sizin fikirlerinize önem vermeyip bir daha size sorma gereği duymazlar. Bu durumu ortadan kaldırmak için kendi fikirlerinizı ön planda tutun. Arada sırada "hayır" demek her zaman "evet" demekten daha iyidir.

İş mi, eğlence mi?

Her zaman eğlenceye vakit ayırabilirsiniz. Hatta iş sırasında bile biri size "hadi" dese hemen kalkmaya hazır olabilirsiniz. Çok başarılı olsanız bile bu huyunuz, başarınızın gölgede kalmasına neden olur. Sırf başarınızı gölgelememesi için de eğlenceden uzak durmanıza hiç gerek yok. Bunun için ikisinin de limitini iyi ayarlamanız gerekiyor. Ne bir fazla, ne bir eksik... İş saatleri içinde işinizle ilgilenip daha sonra kendinizi eğlencenin kollarına atmanız sizin için en iyi olandır.

Mesai saatlerine sadık mısınız?

Her gün geç kalmanız ve erken çıkmanız için bir sebebiniz var. Size bunlar çok geçerli sebepler olarak görünse de, patronunuz sizinle aynı fikirde olmayabilir. İşinizde ne kadar başarılı olursanız olun bu sorumsuzluğunuz patronunuzun gözüne batar, "işimi yaptığım sürece geliş gidiş saatlerimde bir sorun olmaz" diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, işinize ne kadar hakim olduğunuz sorumluluklannızı ne kadar yerine getirdiğiniz sürece belli olur. İş saatleri çok belli olduğu için bunu kendinize göre ayarlayamazsınız. Bu yüzden iş başvurunuzu yaptığınız zaman çalışma saatlerini inceleyip size uyup uymadığına bakın.

Yaşınızın avantajını kullanın

İş yerinde en genç olmak iyi gibi gözükse de çoğu kişi bunun avantajını kullanamaz. Gençliğinizi, ürettiğiniz yeni fikirlerle ve çalışmalarla gösterebilirsiniz. Her zaman yeniliğe açık olan kişiliğinizi bu doğrultuda kullanmanız kısa sürede iş yerinde aranan durumuna koyacaktır sizi. Ama bunun yanı sıra ne kadar çalışırsanız çalışın terfi hakkını sizden yaşça büyük olan kişi alıyorsa bunu haksızlık olarak görmeniz gayet doğal. Ama unutmayın ki siz istemedikçe kimse size bir şey vermez, ilk önce o işi istediğinizi belli edin ki, sonra işler size verilsin.
Yayın tarihi: 26.03.2002
250
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.