Mahmure

İşiniz, kabusunuz mu oldu?

İşiniz, kabusunuz mu oldu?

İşiyle ilgili kâbus görenlerin sayısı oldukça fazla. Pek hayra alâmet değil ama nedir bu rüyaların anlamı?

Hiç rüyanızda işe gittiğiniz zaman bilgisayarınızdaki tüm dosyaların kaybolduğunu görüp ter içinde uyandınız mı? Ya da işten atıldığınızı, veya patronunuzla kavga ettiğinizi? Yalnız değilsiniz. Yapılan araştırmalar pek çok kişinin işle ilgili kabus gördüğünü doğruluyor.

İşle ilgili kötü rüyalar listesinin başında tabii ki, patronla kavga etmek yer alıyor. Bunu, işe geç kalmak ve hazırlıksız olarak bir sunum yapmak zorunda kalmak izliyor. Bazıları abartıp patronunu öldürdüğünü bile görmüş rüyasında.

Çalışanların işle ilgili kabuslarına yönelik yapılan bir araştırma, insanların yüzde 57'sinin işle ilgili kâbus gördüklerini ortaya çıkarmış. Bunların yüzde 51'i kâbusların nedenini stres olarak gösterirken, yüzde 41'i de neden gösterememiş. Geri kalan grupsa, yeterince iyi bir iş yapmadıklarını hissettiklerini belirtmişler.

Kâbusların neredeyse dörtte biri Pazar geceleri görülüyor. Bu nedenle bilinen Pazartesi sendromunun başlangıcı olarak, Pazar gecesi sendromu da ortaya çıkmış durumda.

Araştırmaya katılanların üçte birinden fazlası, bu kâbusları yoğun haftalarda gördüklerini söylerken, her dört kişiden biri de haftada en az bir kez işle ilgili bir rüya gördüğünü söylüyor.

Rüya uzmanlarına bakılacak olursa, işe ilgili kâbusların sıklığı bir sorun olduğunun habercisi. Ama çözülemeyecek bir sorun da değil.

Eğer beyniniz uykunuz sırasında fazla mesai yapıyorsa, şu rüyaları görüyor olabilirsiniz:

Patronunuzla tartıştığınızı
Önemli bir toplantıya geç kaldığınızı
Hazırlıksız olarak bir sunum yapmak zorunda kaldığınızı
Bilgisayaraınızın sürekli kitlendiğini, ya da bozulduğunu
İşten atıldığınızı
Patronunuzu öldürdüğünüzü
Bu rüyaların sebepleri ise şunlar olabilir:

Stres
İş dışında başka bir şeye zaman ayıramamak
Ayni rutine sıkıştığını hissetmek
İyi bir iş yapmadığını düşünerek endişelenmek
Kariyerde yükselmeyle ilgili baskılar
Teknolojinin gerisinde kaldığını düşünmek
İşten çıkarılma korkusu
İş arkadaşlarıyla iyi anlaşamamak.
Yayın tarihi: 26.10.2003
314
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.