Mahmure

İşe gitmek için sabırsızlanıyor musunuz?

İşe gitmek için sabırsızlanıyor musunuz?

Yoksa bu cümle sizin için bir hayal mi? Ofisten çıkmak için dakikaları mı sayıyorsunuz? Yaptığınız işin daha fazla takdir edilmesi gerektiğini mi düşünüyorsunuz? O zaman belki de size sunduğumuz önerileri değerlendirmelisiniz.

İş yaşamında yer alan herkes - ister yönetici olsun, ister teknik eleman- yataktan kalkıp enerjik bir biçimde hazırlanıp neşe içinde işe gittiğimiz bir günün hayalini kuruyor.. Acaba bu sadece bir hayal mi? İnsan bir gün böyle hissetse ertesi gün böyle hisseder mi? Mutlu bir iş yaşamı mümkün mü? Bütün bu sorular tek bir soruya bağlanıyor: İşinizde ne kadar mutlusunuz? Mutlu olduğumuzda işimizi çok daha iyi yaptığımız herkes tarafından bilinen bir gerçek ama bu mutluluğa ulaşmak çok da kolay değil. Neyse ki işimizin sağlayacağı mutluluğu artıracak bazı yöntemler bulunuyor. İşyerinde başarı ve tatmin duygusunu sağlamanın birkaç anahtar sözcüğü var: Fark edilme, takdir edilme, saygı görme ve işvereninizin yanı sıra iş arkadaşlarınızın da size niye değer verdiğini bilmek. Peki kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak bu saygı ve takdiri nasıl kazanacaksınız? Bu soruyu yanıtlamak tam olarak mümkün olmasa da aşağıda amacınıza doğru iyi bir adım atmanızı sağlayacak önerileri bulabilirsiniz.

1. Sizden ne beklendiğini öğrenin

İşyerinde daha mutlu olmanın sırrı, aslında son derece basit: Sizden ne beklendiğini bilmek! Ne de olsa tam olarak ne yapması gerektiğini bilmeyen birinin işini iyi yapması gibi bir şey söz konusu olmayacaktır. Eğer bir iş tanımınız yoksa, mutlaka bir tanım talep edin ve bunu yöneticinizle birlikte oluşturmaya çalışın. İkinizin de bu tanımı anladığından ve üzerinden anlaşmaya vardığından emin olun. Şirketinizin tarihçesini, misyonunu ve kendine özgü kültürünü öğrenebilmek için elinizden geleni yapın. Şirket politikalarını, iletişim kodlarını, kıyafet yönetmeliğini ve genel işyeri kurallarını çok iyi anlamaya gayret edin.

2. Kendinizi değerli kılın

Şirket için değeriniz ne kadar yüksek olursa o kadar çok fark edilir ve takdir toplarsınız. Çalışmakta olduğunuz şirketin sizi kazançlı bir yatırım olarak görmeyi sürdürmesi çok önemlidir. Değerinizi korumak ve artırmak için yapabilecekleriniz arasında en önemlisi, fark yaratmak olacaktır. Sizi diğerlerinden farklı kılacak bir yetenek, bir beceri geliştirin. Yapmakta olduğunuz işe özgü, sizi daha yetkin kılacak bir bilgisayar programı öğrenebilirsiniz, örneğin. Hep öğrenmeye devam edin. Mevcut becerilerinizi en üst düzeyde kullanmayı sürdürürken bir yandan da farklı alanlarda verimli olmaya çalışın.

3. Esnek ve değişime açık olun

Alışık olduğumuz bir şeyin değişmesi çoğu zaman rahatsız edicidir. Ortaya çıkan yeni bir durumla ilgili belirsizlik hissi son derece normal olmakla birlikte, değişimlerin genellikle daha iyiye giden bir yol olduğunu da aklınızdan çıkarmamalısınız. Yaşam sürekli değişir ve kolay adapte olmanız işlerinizi kolaylaştıracak, yaşamdan aldığınız zevki artıracaktır. Esnek olun ve değişimin olumsuz yanları yerine yaşamınıza getireceği yeniliklere, güzelliklere odaklanın. Aynı şekilde çalışma ortamınızdaki değişikliklere de açık olmanız gerekir. Başta sizin aleyhinize olduğunu düşünseniz bile - ki insanların değişime karşı verdiği ilk tepki çoğu zaman budur - mutlaka durumda size avantaj kazandıracak noktalar vardır. Bir değişime uymakta zorluk çektiğiniz zaman, geriye dönüp bakın ve başlangıçta sizi yoran, hatta üzen değişimlerin aslında uzun vadede yaşamınızda ne kadar olumlu yeniliklere sebep olduğunu düşünün.

4. İşinizle ilgili gerçekçi beklentilere sahip olun

İşvereninizin sizden ne beklediğini bilmek nasıl önemliyse, sizin işinizden ne beklediğinizi bilmeniz de bir o kadar önemlidir. Beklentileriniz çok yüksek veya çok alçak olduğunda, hayal kırıklığına uğramanız çok doğaldır. Kafanızda canlandırdığınız hayallerin gerçekle örtüşmesi çoğu zaman zor olsa da hayaller bir sonraki adımınızı atmanızda en büyük gücü sağlar. İstediğiniz kadar hayal kurabilirsiniz ama gerçeğe döndüğünüzde işinizin gerçeklerini olduğu gibi kabullenmeli ve elinizdeki imkanlarla işinizi nasıl zevkli hale getirebileceğinizi düşünmelisiniz.

5. Zor insanlarla çalışın

Zor diye nitelendirilen, çoğu zaman bilemediğiniz nedenlerden dolayı anlaşmakta zorlandığınız insanlarla çalışmak iş yerinde veya normal hayatta insanın karşısına çıkabilecek en büyük fırsatlardan biridir aslında. Bu tür insanlarla aynı ortamı paylaşmak, her ne kadar zor olsa da, insan psikolojisine dair birçok ipucu edinirken bir yandan da kendi iletişim becerilerinizi geliştirmenizi sağlar. Bu da gelecekte sizin için büyük bir avantajdır. Öncelikle asık suratlı insanların suratlarını ne zaman daha fazla asıldığını bulmaya çalışın. Gözlem yapmakta başarılıysanız bu tür insanlardan ne beklemeniz gerektiğini fark etmeniz çok uzun sürmeyecektir. Böylece tepki vermek yerine ondan gelecek tepkileri kontrol edebileceğiniz şekilde proaktif davranabilirsiniz. Eğer bu tür zor insanlarla uyum içinde çalışmayı başarabilirseniz, işvereniniz ve çalışma arkadaşlarınızdan büyük takdir toplarsınız.

6. Takım oyuncusu olun

Eğer değerli bir takım oyuncusu olmak istiyorsanız, diğer takım üyelerine ve onların yaptıkları işlere de değer vermeniz gerekir. Büyük başarıların hiçbir zaman tek bir kişinin çabasıyla gerçeklemeyeceğini unutmamalısınız. Bir işe katkısı bulunan herkes o takımın bir üyesidir ve bu üyeler birbirlerine organik bağlarla bağlıdır. Bu yapı içinde herkesin üzerine düşen rol tanımlanmış olmalı ve takım üyeleri sadece bu rollerindeki başarıyla değerlendirilmelidir. Örneğin bir fabrikada işi sadece belirli bir motor parçasını montajlamak olan işçinin görevi son derece önemlidir. Onun işinde yapacağı en ufak hata sistemin bütününü etkileyecek ve diğer takım üyelerinin emeklerinin de boşa gitmesine neden olacaktır. Bu yüzden takım içinde rolünüz ne olursa olsun işinizi en iyi şekilde yapmaya çalıştığınızda ortaya çıkan sonuçtan alacağınız zevkin de farklı olduğunu göreceksiniz.

7. İşvereninizle iletişim kurun

İşinizden zevk lamanızı sağlayacak en kesin yollardan biri de işvereninizle iletişim içinde olmaktır. Yaptığınız iş hakkında onun fikirlerini alın, siz de kendi fikirlerinizi söyleyin. Kendinizi satmaya devam edin çünkü bir işyerinde altı yıldır çalışıyor olmanız sizden yeni şeyler beklenmeyeceği anlamına gelmez. Kendinizi ne kadar tanıtır, fikirlerinizi ne kadar açıkça paylaşırsanız, üzerinize topladığınız dikkat de o kadar fazlalaşacaktır.

Bu altı önerinin dışında işyerinde fark edilmenizi ve takdir görmenizi sağlayacak birçok yöntem var. Bunlar arasında sorumluluk almak, güvenilir olmak, üretken olmak, diğerlerine yardım etmek, iyi iletişim becerileri geliştirmek, sadık olmak ve sağduyulu davranmak gibi birçok özellik sayılabilir. Nerede çalıştığınız ya da ne iş yaptığınız hiç önemli değil. Bu anahtar davranışlar sadece işinizden aldığınız zevki artıracaktır. İşinizden zevk aldığınız sürece de kendinizi güvende hisseder ve amacınız doğrultusunda hızla ilerlersiniz. İşyerindeki mutluluğunuza ne kadar katkıda bulunursanız çevreniz tarafından o kadar takdir edilirsiniz. Bu önerileri deneyin; sabah kalkıp işinize giderken kendinizi ne kadar iyi hissettiğinize şaşıracaksınız.
Yayın tarihi: 07.01.2005
347
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.