Mahmure

İş yerinde erkeklerle iletişim rehberi

İş yerinde erkeklerle iletişim rehberi

Erkeklerin ve kadınların iletişim şekli birbirinden çok farklı olduğu için işyerinde de ciddi anlaşmazlıklara sebep olabiliyor. Ama önemli bazı kuralları bilirseniz ipleri elinize alabilirsiniz!

Güncellenme tarihi:
işyerinde erkeklerle iletişim

İş yaşamında geleneksel kadın ve erkek rolleri yavaş yavaş değişiyor, meslekler cinsiyetlerini kaybediyor, cinsiyet engelleri kalkıyor. Ama kadınlar ve erkekler arasındaki bazı temel farklar, başarıyı etkilemeye devam ediyor.

Kadınların ve erkeklerin farklı olduğu alanlardan biri de iletişim stilleri. İki cinsin iletişim tarzlarındaki farklılık da yanlış anlaşılmalara, hatta iş hayatında itişmelere yol açacak kadar önemli oluyor. Bu farkları inceleyen Dr. Victoria Simon ve Dr. Holly Pedersen kurdukları danışmanlık firmaları aracılığıyla kadınlara yol gösteriyorlar. Bu iki kadın araştırmacı, kadınlar ve erkeklerin nasıl iletişim kurduğu hakkında temel kuralları hepimiz için özetlediler.

İletişim tarzındaki farklar neler?

"İstisnalar kaideyi bozmaz" diye düşünerek, aşağıdaki genellemeleri erkek iş arkadaşlarınızla iletişimde göz önüne almanız, iletişim kazalarını önleyebilir. Ayrıca tartıştığınız konuda durumu kendi lehinize çevirmek istiyorsanız da yine bu kuralları hatırlayın:

1- Erkekler bilgi ya da rapor vermek için konuşurlar. Kadınlar bilgi toplamak ya da ilişki kurmak için.

2- Erkekler şeyler (iş, futbol, araba vb.). Kadınlar insanlar hakkında konuşurlar.

3- Erkekler verilere, gerçeklere ve mantığa odaklanırlar. Kadınlar duygular ve anlam üzerine.

4- Erkekler analiz ederek, problemi çözerek "bilir"ler. Kadınlar içgüdüleriyle.

5- Erkekler akılcı bir biçimde anlaşılmayı beklerler. Kadınlar empati kurabilirler, önce anlamaya çalışırlar.

6- Erkekler, bir yere, bir hedefe odaklanmış olmayı, net olmayı severler. Kadınlar olaylara esnek ve geniş açılı bakabilirler.

7- Erkekler emir, kural ve katı organizasyon şemalarıyla yaşayabilirler. Kadınlar akışkanlık, esneklik isterler.

ERKEKLERLE İLETİŞİM KURALLARI VE PÜF NOKTALARI >>>>>ERKEKLERLE İLETİŞİM KURALLARI


Mutsuz olduğunuzda iletişim kurmayın.

Birkaç derin nefes alın, ona kadar sayın, gözünüzün önüne sevdiğiniz bir yeri getirin ve rahatlayın. Erkeklerle konuşurken duygusal iniş çıkışlar yaşamamak için iletişimi sakin, açık ve net konuşabileceğiniz bir zamana erteleyin.

Sadede gelin
Çok detaylı konuşmayın. Lafı dolandırmayın. Erkeklerin dikkati çabuk dağılabilir. Net olun. İmalı cümleleri erkeklerin anlamasının çok zor olduğunu hatırlayın.

Duygulara değil gerçeklere odaklanın
"Şöyle hissediyorum..." diye başlayan cümleler erkekleri rahatsız edebilir. Kalbinizle değil, beyninizle algılayın.

Net olun
Çerçeveyi çizin. Direkt konuşun. Konuşmanızı verilerle, varsa bazı gerçeklerle destekleyin. Yorumlar veya öneriler için boşluk bırakmak erkekleri rahatsız edebilir.

Soru sorulmasını destekleyin
Erkekler çok soru sormazlar. Bu yüzden detayları kaçırabilirler. Onları sorularını sormaları için cesaretlendirin: "Bu konuda sorusu olan var mı?"

Neden direnç gösterdiklerini anlayın
Ortak karara onları zorlamak yerine, neden reddettiklerini anlamaya çalışın. Bu analitik erkekler, verileri sorgulamak için zamana ihtiyaç duyabilirler.

Yayın tarihi: 23.07.2009
1253
YORUMLAR

Usta bu batı camiasının her oluşumu mutlaka bir kurala bağlama isteği çıldıtıyor insanı. Kaos Teorisini ortaya atan da kendileri hani. Kadın şöyleymiş erkek böyleymiş. Usta bunlar batının yeni stratejilerinden biri. CMYLMZ'den size yapılcak birsürü alıntı var ama... Hem yok mu daha önemli bir haber? Yaptığı işin değeri 5 para etmez insanların hayatlarından bana ne. Aman beee kime konuşuyoruz....

Ula ne önemi var? 25.07.2009 10:34:55

resimle bi alaka kuramadım

turan kılıç 25.07.2009 10:32:25

piece of Crap.

Semih sert 25.07.2009 09:57:30

doğru değil

ahmer m 25.07.2009 08:30:34
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.