Mahmure

İş ve aile arasında denge kurmak için 6 öneri

İş ve aile arasında denge kurmak için 6 öneri

Günümüzde çalışan kadınların yüzde 80 'den daha fazlası kariyerleri ve aileleri için adeta hokkabazlık yapıyor.

İşiniz ve aileniz arasındaki hassas dengeyi bir türlü oturtamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Yoksa her şey ve herkes üzerinize üzerinize mi geliyor? Hayır, inanın hayat o kadar da zor değil. Bütün mesele hayatı programlayabilmekte. Şimdi arkanıza yaslanın ve okuyun, hayata geçirmekten de korkmayın.

Mümkün olduğunca ilerisini planlayın

Bir aile takvimi tutun ve sık sık güncelleyin. Bu takvimde bütün aile olaylarının tarihlerini belirtin, örneğin;ailece dışarıya çıkma ve tatiller ve aynı zamanda çocuğunuzun oyunları, spor faaliyetleri ve doğum günleri gibi.

Aktivitelerinizi öncelikleyin

Zamanınızı alan aktivitelerin bir listesini yapın ve önem derecelerine göre sıralandırın. Her zaman kendinize sorun,"bu iş ya da aktivite ne kadar önemli". Bu aktiviteyi elimine edebilme imkanı var mı ya da bu aktiviteyi tamamlayabilecek zaman kısaltılabilir mi? Örneğin: oğlunuzun doğum günü partisi için bir pasta yapmak yerine satın alabilir misiniz. Sıradan aktiviteler için boşa zaman harcamaktan kaçının.

Limitler kurun

Üstlendiğiniz sorumlulukları ve aktiviteleri sınırlandırın. Gün içersinde pek çok zaman var ve siz sadece bir kişisiniz. Yardım isteyin. Ev işlerinizi eşiniz ya da çocuklarınızla paylaşın.

Kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi tanımlayın

Kariyeriniz ve aileniz için kısa ve uzun vadeli hedefleri tesbit ederek, kendinize bu iki yaşamınızda bir denge kontrolü sağlama olanağı verin. Örneğin; eğer aile yaşamınız için belirlediğiniz hedefleri başaramıyorsanız belki kariyeriniz için çok fazla zaman harcıyor olabilirsiniz ve bir ayarlama yapmanız gerekiyor olabilir.

Aileniz için zaman bulun

Herhangi bir kesinti olmadan sadece ailenize her gün zaman harcamaya kendinizi adeta adayın ve mümkün olduğunca sık bir şekilde ailenizle tatil ve diğer olaylar için özel bir zaman planlayın.

Kendiniz için zaman yaratın
Sadece kendiniz için her gün bir zaman ayırın. Kitap okumak, güzel bir banyo yapmak ya da uzun yürüyüşler.

Yayın tarihi: 12.02.2003
569
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.