Mahmure

İş mi, çocuk mu?

İş mi, çocuk mu?

Çalışan kadın için en zor karar çocuk yapmaktır? Hele bir de işinde en verimli dönemindeyse çocuk yapmak için doğru zamanlamayı beklemesi gerekmektedir.

İş hayatında iyi bir yere gelmek istiyor ve kariyerinizde ilerlemek istiyorsanız sizin için en uygun çocuk yapma yaşı ya 20'li yaşların başı ya da 30'ların ortasıdır. Çünkü çocuk yapmak ve aynı zamanda kariyere devam etmek için, kariyerin başlangıç dönemi, 20-25 yaşlar arası uygun bir dönemdir. Bu yaşlarda işi yeni öğrenmeye başlamışsınızdır.

30'lu yaşlardaysa artık belirli bir yere gelmişsinizdir. 35 yaşında olup da belirli bir yere gelmek isteyen kadınların durumu ise oldukça karışık. Çünkü bu yaşlarda doğum yapan kadının yeniden iş hayatına başlaması çok uzun zaman alır. Bu da kadının iş bulmasını güçleştirebilir.

Bir çocuk yapmayı planlamadan önce işyerinizde üç, dört yıldır çalışıyor olmaya özen gösterin. Böylelikle çalıştığınız zaman içinde kendi alanınızı daha iyi tanıyabilirsiniz. Ayrıca iş arkadaşlarınızı da yeterince tanımış olursunuz. Müdürünüz de artık sizin bu işi ne kadar iyi yaptığınızın bilincindedir. Bu nokta anne adayı için oldukça önemlidir. Eğer müdürünüz için değerli bir elemansanız, onunla masaya oturma şansınız da var demektir.

Bebekten sonra iş hayatına dönmek

Tekrar çalışmaya, kendinizi hasır hissettiğiniz zaman başlayın. Kendinizi çalışmaya hazır hissettiğinizde ve bebek memeden kesildiğinde çalışmaya başlamak sizin için en uygun zamandır.

Ayrıca çocuğunuzu bakıcıyla yetiştirmeye hazır olup olmadığınız sorusuna da cevap bulmanız gerekir.

İşyerinde çocuk hakkında fazla konuşmamaya, dikkat edin. Böylece sizin bir iş kadını olduğunuzu insanlara hatırlatacak ve tekrar işinize könsantre olabileceksiniz.

Yayın tarihi: 06.08.2005
376
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.