Mahmure

İş konusunda maymun iştahlı mısınız?

İş konusunda maymun iştahlı mısınız?

İş bulmanın günden güne zorlaştığı günümüzde, hala çeşitli sebeplerden bulunduğu işte mutlu olmayan ve sürekli iş değiştirmeyi alışkanlık haline getirmiş insanlar var. Yoksa siz de onlardan biri misiniz?

Sizin de tahmin edeceğiniz gibi böyle bir durum asla kimseyi mutlu etmez. Rekabetin her geçen gün daha da arttığı iş ortamında, çalıştığınız iş ve işyerinde mutlu olmanız ve kariyeriniz korumanız için işte size birkaç öneri.

Yaptığı işten zevk alamayan ve çalıştığı ortamda istediğini bulamayan, bu yüzden de iş değiştirmeyi alışkanlık haline getirmiş insanların genel özelliklerine bakarsak, genellikle genç, dinamik ve çok hırslı olduklarını söyleyebiliriz. Yeni işyerlerindeki yeni masalarına bile alışmadan işlerini bırakan bu grup, iş dünyasında maymun iştahlı olarak tanımlanıyor.

Birçok insan kaynakları müdürü, bu grup insanların yaptıklarının düşünülenin aksine çok negatif bir şey olmadığını söylüyor. Aslında bu gruba giren insanlar, kendilerini daha mutlu hissettikleri bir ortamda daha verimli çalışacaklarını düşünüyorlar. Yani daha aktif ve üretken olmak için oluyor bütün bunlar. Bunun yanı sıra maymun iştahlı olarak anılmazını sizi için kötü yanı, bundan önceki iş seçimlerinizde doğru adreslerde bulunmamanız ve seçimlerinizin çok iyi seçimler olmaması olabilir. Çünkü bu tarz bir durum sizin kararlarınız ve seçimleriniz konusunda bir önyargıya neden olabilir.

İş bulmanın günden güne zorlaştığı günümüzde, belli sektörlerde gerekten işine hakim ve profesyonel insanlara rastlamak o kadar kolay olmuyor. Ve böyle bir ortamda da çalıştığı işten başka bir işe transfer olmak, o konuda ne kadar eksper olduğunun bir göstergesi olabiliyor. Diğer bir deyişle, eğer gerçekten yaptığınız işte belli bir noktaya gelişiniz ve bir yeriniz varsa, yaptığınız iş değişikliği, sizin daha fazla bir maaş alacınız ve daha yüksek bir mevkiden işe başlayacağınız yorumlarına yol açabilir. Ama daha önce de bahsettiğimiz gibi, daha fazla maaş ve daha yüksek bir mevkiden çok,sadece çalışılan yerde mutlu olmamak, bu ayrılık kararının tek sebebi olabilir.

Az zamanda iyi bir pozisyon, iyi bir maaş, keyifli çalışma arkadaşları ve her gün saat 5'te biten bir iş. Eğer bu kadar şeyi aynı anda beklerseniz ve hepsinin de aynı anda gerçekleşmesini isterseniz,hayal kırıklığına uğramanız çok fazla şaşırtıcı olmayacaktır. Önemli olan beklentilerinizle karşı karşıya olduğunuz gerekleri ortak bir noktada toplayabilmektir. Tabii ki okul yıllarınızda yaşadığınız sıcak arkadaşlık ilişkilerini, iş hayatınızda bulamamanız çok normal. İşyerinizdeki herkes farklı bir çevreden geldiği için,herkes sizin sevdiğinizi sevmeyebilir ya da sizin seçimleriniz herkese doğru gelmeyebilir.

İşyerinde her şey, her zaman sizin istediğiniz kadar iyi gitmeyebilir. Hele bir de yeni mezunsanız,size küçük çocuk muamelesi yapılması bir süre için kaçınılmazdır.Zaman geçtikçe,gerçekten sizin için çok önemli bir yer işgal eden sorunlar ve çok fazla üstünde durmamanız gereken sorunlar arasında iyi bir ayırım yapın. Ve orta bir noktada karar kılın. Yoksa hayatınızın sonuna kadar nerede çalışırsanız çalışın, ne kadar yükselirseniz yükselin asla mutlu olmazsınız. Tabii aynı zamanda kendi isteklerinizden ödün vererek, verimli bir biçimde çalışıp çalışamayacağınızı iyi düşünün.

Böyle bir durumda önemli olan bu soruya net bir cevap vermeniz. Ne kadar kulağa hoş gelmese de yaşadığınız her tecrübe size bir şeyler kazandıracak ve gerçeklere bir adım daha yaklaşacaktır. Karar sizin...
Yayın tarihi: 03.02.2003
552
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.