Mahmure

İş kaybetmeye gelmez!

İş kaybetmeye gelmez!

İkide bir işte sorun yaşamak istemeyenler ve özellikle de işini kaybetmek istemeyenler, belirli kurallara dikkat etmek zorunda.

Uyanık olduğumuz saatlerin büyük bir bölümünü işte geçiriyoruz. Doğal olarak da, kişisel yaşamımız ve iş yaşamımız içiçe geçiyor. Uzun vadeli kariyer hedefi yapanlar, ikide bir işte sorun yaşamak istemeyenler ve özellikle de işini kaybetmek istemeyenler, belirli kurallara dikkat etmek zorunda. Kariyer yönetimi uzmanı Laura Morsh'un, CareerBuilder.com'da yayınladığı, iş kaybetmek için on garantili yol listesi, tam da panolara asılacak türden bir çalışma. İşinizi kaybetmek istiyorsanız:

1. Yöneticinizin sizden ne beklediğini öğrenmeyin. Çevrenizde belirsizlik olmamasını sağlamak için, yöneticinizle konuşarak sizden ne beklediğini, şirket ve bölüm politikalarını, şirketteki yerinizin ne gerektirdiğini öğrenin.

2. "Bu benim iş tanımıma girmez" deyin. Herkesin sınırlara ihtiyacı vardır, ancak bunu sıkça yaparsanız, patronuzun daha fazla insiyatif almak isteyecek birisini seçme olasılığı artar.

3. Şirket masraf raporlarınızda sahtekarlık yapın. Masraflarınızı şişirmenin veya şirket malını kötüye kullanmanın kovulmanın en kesin yolu olduğunu unutmayın.

4. Şirketin teknolojik altyapısını istismar edin. Saatlerce mesajlaştığınızı patron fark etmez sanıyorsanız yanılıyorusunuz. Pek çok şirket, çalışanlarının postalarını ve internet kullanımlarının kaydını tutuyor. Buna gece evde kullandığınız şirket dizüstü bilgisyarlarınız da dahil. Asla şirket bilgisayarını yasa dışı bir iş için kullanmayın.

5. Şikayet edin ki sizi herkes duysun. Sizce maaşınız az, işiniz çok, patronunuz bir salak olabilir. Şikayetinizi kimin duyduğuna dikkat edin. Patronuzun kulağına gidecek olursa sizi kovarak tüm bu acılarınıza son verebilir.

6. Ekip çalışmasını boş verin. 1 numara olmaya çalışın. Kimse başkalarının fikrini çalan veya onları küçük gören birisiyle çalışmak istemez. İş arkadaşlarınıza yardımcı olmanız sizi zayıf değil tam tersine başarılı kılar. Hoşlanılan kişiler daha çabuk yükselir, yeni iş aradıklarında daha kolay bağlantı sağlarlar.

7. Özel yaşamınızı işe taşıyın. Gün içinde özel sorunlar ister istemez karşısınıza çıkar. Ancak, unutmayın ki, ofiste herkes birbirini işitebilir. Kişisel telefonlarınızı minimuma indirin.

8. Sürekli olarak iş günlerinizi kısa tutun. Patrona işinizi veya kariyer planınızı önemsemediğinizi mi göstermek istiyorsunuz, ofise düzenli olarak geç gelin ve erken çıkın. Vaktinde gelemeyen birisine güvenilmeyeceğini unutmayın.

9. Teslim tarihlerini önemsemeyin. Projedeki zamanlamaya uymadığınızda herkesi geciktirdiğinizi ve şirkete zarar verdiğinizi unutmayın.

10. Çenenizi tutmayıp, dedikodu yapın. Ofis dedikodusundan tümüyle kaçmanız imkansızdır. Ancak, tüm tatsız söylentillerin sizin başısından çıktığının öğrenilmesi hiç de hoş olmaz. İki kadeh içince çeneniz açılmasın.
Yayın tarihi: 31.10.2006
310
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.