Mahmure

İş için seks şart mı?

İş için seks şart mı?

Meğer İsveç'te kadın gazeteci olmak çok zormuş. İsveç'te çeşitli medya kuruluşlarında sözleşmeli çalışan kadın gazeteciler, işyerlerinde yaşadıkları cinsel tacizden şikâyetçi oldu.

Kaynak: Radikal

İsveç Gazeteciler Sendikası Başkanı Agneta Lindblom Hulthen, 30 gazetecinin bu yöndeki şikâyetini içeren raporla birlikte Çalışma Bakanı Hans Karlsson'a çıkıp durumu anlattı. Agneta Lindblom Hulthen, dün İsveç Dagens Nyheter gazetesinin tartışma sayfasında 'Önce seks, sonra kadro' başlığıyla yayımlanan yazısında da sözleşmeli kadın gazetecilerin durumunu anlattı.

İsveç'te radyo ve televizyonda çalışan her dört kişiden birinin sözleşmeli olduğu öğrenildi.
Çalışma bakanına sunulan şikâyet mektupları arasında ilginç örnekler de yer aldı. Radyoda sözleşmeli çalışan bir kadın gazeteci, mektubunda, sözleşmeyi uzatma bahanesiyle işyerinde müdürü tarafından tacize uğradığını, bu istek doğrultusunda evinden telefonla arandığını, arayan kişinin evine gelip kalmak istediğini öne sürdü.
Yayın tarihi: 14.04.2005
365
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.