Mahmure

İş hayatında giyim en iyi referans

İş hayatında giyim en iyi referans

Bankacılar ciddiyeti ve saygınlığı çağrıştırdığı için koyu renkli kıyafetleri kullanıyor. Boyalı ayakkabılar, abartıdan uzak kıyafetler çalışma hayatında ortak tercihi oluşturuyor.

Dış görünüşün en iyi tavsiye mektubu olduğu günümüz iş şartlarında, çalışanın her zaman bakımlı, temiz ve düzenli olması, başarı için en önemli unsur olarak görülüyor.

Finans sektöründe müşterilerle sürekli temas halinde olan çalışanlar klasik giyim tarzını tercih ediyor. Erkeklerin tek, iki, ya da üç düğmeli ve kruvaze ceketli takımlar, mavi ve beyaz gömlekler, boyuna çizgili aynı renkte gömlekler, çizgili ya da küçük puantiyeli kravatlar ve düz kravatları tercih etmeleri öneriliyor. Bayan çalışanlar için ise tek, iki, üç düğmeli ceketli takımların, etek ceket veya elbise ceketli takımlar ile V yakalı, bisiklet veya şal yakalı trikoların, bluz ve gömleklerin, dizboyu eteklerin, pileli pantolonların ve ikili triko takımların, işyerindeki giyim için doğru seçimler olduğu vurgulanıyor.

Ciddiyeti ve saygınlığı çağrıştırdığı için giyimde koyu renkler bankacılar tarafından ilk tercih olarak değerlendiriliyor. Yapı ve Kredi Bankası yetkilileri, çalışanların görüntülerinde, kurum, yaptıkları iş, bulundukları pozisyon ve hedefleriyle tutarlılık gösterecek biçimde olma gerekliliği aradıklarını belirttiler.

Ayakkabılarınızı boyayın

Türkiye İş Bankası yetkilileri ise çalışanlarının işyerinde ve özel yaşantılarında sade, temiz ve özenli bir giyim ve görünüm içinde bulunmalarının bankanın köklü geleneklerinden biri olduğunu vurguladılar. Bayan çalışanlar için elbise, tayyör, etek ve bluz/kazak, ceket-pantolondan oluşan iki parçalı giysilerin tercih edildiğini belirten yetkililer, eteklerin çalışırken rahat edilebilecek uzunlukta olması gerektiğine işaret ettiler.

Kıyafetlerin günümüz iş hayatının gereklerine ve bankanın ciddiyetine yakışır biçimde olması istenirken, ayakkabıların her zaman boyalı, normal topuklu, klasik olması, saç tuvaletlerinin bakımlı, düzgün, derli toplu, makyaj ve takının iş ortamının ciddiyetine uygun, abartıdan uzak olmasına özen gösterilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Türkiye İş Bankası yetkilileri, erkek çalışanlar için klasik görünümde takım elbisede özellikle koyu renklerin tercih edildiğini bildirdiler.

Uç davranmayın

Park Bravo Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Özçoban da, hiçbir işyerinde "uç" sayılabilecek model ve çok parlak renkli kıyafetlerin hoş karşılanmadığını belirtti. İş ortamını mavi ve beyaz yakalı çalışanlar için ayıran Özçoban, mavi yakalıların üniforma ve önlük gibi kıyafetleri, beyaz yakalıların ise koyu renkli kıyafetleri tercih ettiğini söyledi.

Özçoban, "Beyaz yakalılarda blue jean, eşofman gibi giysileri hoş karşılamıyorum. Bunları insanların özel saatlerinde giydikleri rahat kıyafetler olarak düşünüyorum" dedi.

Çalışanların temiz ve derli toplu giyinmelerinin önemine dikkat çeken Özçoban, giyimin insanların sosyal düzeyinin göstergesi olduğunu kaydetti.

En çok kamuda çalışanların giyim tarzlarını tenkit ettiğini belirten Özçoban, buralarda çalışan üst düzey yetkililerin diğer çalışanlara giyim tarzlarıyla örnek olmaları gerektiğini dile getirdi.

Kıyafet ürünün önünde değil

Mağazalarda çalışan satış görevlilerinin giyim tarzlarıyla ilgili bilgi veren Aykut Hamzagil Tekstil Ürünleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sevtap Elmas da, bu kişilerin kıyafetlerinin satılan ürünün önüne geçmemesi gerektiğine dikkat çekti. Çalışanların, giysi modellerinin ütülenebilir, kolay çıkarılabilir, rahat kıyafetler olmasının önemine değinen Elmas, "Frapan renk ve modeller hiçbir yerde tercih edilmez"dedi.

Elmas, görüntünün çok önemli olduğunu da vurgulayarak, temiz ve bakımlı kıyafetlerin etkisine değindi.

Genellikle ayakta durarak çalışanların ayakkabı seçimine dikkat etmeleri gerektiğini anlatan Elmas, "Ayakkabı çok topuklu olmamalıdır. Rahat, makosen tipi, çok ses çıkarmayan, tabanı lastikli, kaymayan, hareketi engellemeyecek modeller tercih edilmelidir" dedi.

Elmas, genç moda ürünlerin satıldığı mağazalarda çalışanların spor ve canlı renkte kıyafetler giyebileceğini belirterek, içine gömlek ve kazak gibi alternatif giyim olanakları bulunmasından dolayı jilenin doğru bir tercih olacağını ifade etti.
Yayın tarihi: 22.01.2003
3365
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.