Mahmure

İş hayatında en istenmeyen insanlar kim?

İş hayatında en istenmeyen insanlar kim?

Boyner Yayınları tarafından yayınlanan ''Zor insanlarla baş etme yolları'' adlı kitapta, ''en istenmeyen kişiler'' listesi veriliyor ve bu kişilerin davranış özellikleri anlatılıyor.

Dr. Rick Brinkman ve Dr. Rick Kirschner tarafından hazırlanan ve orjinal adı ''Dealing with People You Can't Stand'' olan kitapta ''En istenmeyenler listesinin başındaki 10 kişi''nin davranış özellikleri şöyle anlatılıyor:

Tank

Bazen girgin ve kaba, bazen gürültücü ve dayatıcı, bazen de bir lazer kadar yoğun ve cerrahi titizliğe sahip bir tavırla karşınıza çıkan Tank, amaç için her şeyin mübah olduğunu düşünür. Ondan merhamet beklemeyin. Tank, dövüşken, sivri dilli, öfkeli, son sözü söyleyen, ısrarcı ve saldırgan davranış biçiminin timsalidir.

Pusudan vuran

Bu örtülü operasyon uzmanı zayıf noktalarınızı belirleyerek size karşı kullanır. Bazen arkanızdan sabotajlara girişir, bazen de kalabalığın önünde sizi kasıtlı olarak küçük düşürür. Pusudan iğneleyici ve küçümseyici sözlerle sizi aptal yerine koyar.

El bombası

Pimi çekilmiş el bombası yerinde duramaz ve saçtığı şarapneller menzildeki herkesi vurur. Ardından duman dağılır ve toz diner ve döngü bir kez daha kritik külteye varmak üzere hareket geçer. Kısa bir sükunet döneminden sonra el bombası, o anki durumla hiç ilgisi olmayan konularda atıp tutarak hedef gözetmeksizin patlar.

Çok bilmiş

Bu kişi her şeyin yüzde 98'ini bilir, yeter ki ona sorun. Bildiği ne varsa size anlatır, sizin pespaye fikirlerinizi dinlemeye bir saniye bile ayırmaz. Nadiren kendi görüşünden kuşku duyar, düzeltme ve karşı çıkma çabalarına çok az hoşgörü gösterir.

Biliyor görünen

Böyle bir karakter pek fazla şey bulmaz, ama bunu bir mani olarak da görmez. Kerameti kendinden menkul bu tür kişiler abartma, yüksekten atma, yanıltma ve saptırma yoluyla sizi doğru istikametin dışına iter. Her zaman herkesi kandıramaz, sadece dikkati çekmek için insanların bir kısmını yeteri kadar bir süre kandırabilir, bir de yeterince insanı her zaman kandırabilir.

Peki efendimci

İnsanlarla çabuk uyuşan peki efendimcinin kabarık bir tutulmamış ve kırılmış sözler sicili vardır. Hiç kimseyi memnun etmemesine rağmen, memnun etmek için aşırı taahhütler altına girer! İnsanları mutlu etme ve çatışmalardan kaçınma uğruna, uzun boylu düşünmeden her şeye 'evet' deyiverir.

İkircikli

Hayati bir kararla karşı karşıya kaldığında, iş işten geçene kadar konuyu ertelemeye çalışır. Ama sonunda kararın kendiliğinden oluştuğu bir noktaya varılır, bunda da kendileri dışında kimsenin kusuru yoktur. Çoğu kararlarda da artık çok geç olan bir noktaya gelinir.

Yok birşeyci

Size hiçbir şey anlatmadığı için ne olup bittiğini bilemezsiniz. Sözlü ya da sözsüz geri iletim yok. Ağzına mühür vurur ve sanki siz orada değilmişsiniz gibi gözleri ötelere dalar.

Olmazcı

'Her çıkışın bir inişi vardır' der. Bundan çıkarılabilecek sonuç da düşenin bir daha ayağa kalkmaması gerektiğidir. Kasvet dolu ve cesaret kırıcı olan bu kişi başkalarını da umutsuzluğa sürükler. Yumuşak mizaç kisvesine bürünmüş bu kişi beyhudelik, çaresizlik ve umutsuzluk uğruna hiç bitmeyen bir kavgayı sürdürür.

Sızlamacı

Hayatına dönük bir plan vardır, ama bu planın içinde o yoktur. Bunun yerine kendi kederi içinde yalpalar, hiç durmaksızın sızlanır ve bütün dünyanın yükünü kendi omuzunda taşır. Haksızlığa uğradıkları dünyada kendilerini çaresiz ve ezik hissederler. Sorunlarını size yansıtırlar ama çözüm önerince de kötü arkadaş olursunuz.
Yayın tarihi: 22.06.2003
359
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.