Mahmure

İş hayatına dönüşünüz muhteşem olsun

İş hayatına dönüşünüz muhteşem olsun

Biraz da zorunluluktan dolayı iş yaşamınıza ara verdiniz ve şimdi işe dönme vakti geldi çattı.

Çalışma hayatına geri döndüğünüzde nelerle karşılaşabileceğinizi bilemiyorsunuz ve endişeleniyorsunuz.

1. Teması kaybetmeyin: Başarılı bir dönüşün en önemli unsurlarından biri, iş ortamından ayrı kaldığınız süre içerisinde ortamdan uzaklaşmamış olmaktır. İş arkadaşlarınızla teması kaybetmeyin. Onlarla zaman zaman buluşarak şirketinizde olan bitenler hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın.

2. Önceliklerinizi ifade edin: Belki bebek sahibi oldunuz ya da hasta bir akrabanıza bakmanız gerekti. Sebep ne olursa olsun bu süre içinde kişisel durumunuzun değişmesi büyük olasılık. Belki artık uzun saatler çalışmak istemeyeceksiniz. Bunu yöneticinize söylemekten çekinmeyin. Ancak bu tür bir konuşma yaparken sözcüklerinizi dikkatli seçin. "Artık ilk önceliğim çocuklarım. İşimi ikinci plana almaya karar verdim" demeniz hiç hoş karşılanmayacaktır. Bu, bir boğanın önünde kırmızı pelerin sallamaya benzer. Öncelikleriniz değişse bile bunu ifade ederken dikkatli olun. Örneğin saat 18.30'da bir toplantıya katılmanız istendi.

Yöneticinize "Toplantıya katılmak isterdim ancak zaman ayırmam gereken çok önemli işlerim olduğu için o saatte burada olmam mümkün değil" diyebilin. Eğer olabiliyorsa toplantı saatinin değişmesini talep edin. Yine de toplantı ile ilgili hazırlamanız gereken raporlar varsa erkenden hazırlayın, gerekirse toplantıya evinizden konferans yöntemiyle katılmaya çalışın.

3. Rapor hazırlayın: İş ortamında uyumlu çalışabilmenin en iyi yolu üretmektir. Yöneticinizin, sizin ne yaptığınızı ve hangi konu üzerinde çalıştığını bilmesini sağlayın. Gün içinde yaptığınız işleri listeleyin ve projelerinizin hangi aşamada olduklarını da belirtecak kısa raporlar hazırlayın. Böylece yaptığını işin miktarı hakkında bilgi vermiş olmanın yanısıra kendi performansınızı da değerlendirmiş olursunuz.

4. Keyif almaya bakın: Çalıştığınız işyerinde keyifle çalışmak çok önemlidir. Sizin olmadığınız süre içinde yapılan veya yapılması planlanan işleri öğrenin ve sizin de tüm süreç içindeki katkınızı düşünerek keyif almaya çalışın. Ancak unutmayın ki sevmediğiniz işe geri dönmek sizin için de çalıştığınız kurum için de faydalı olmayacaktır. 5. Değişime Ayak Uydurun: Eğer eski şirketiniz yeni hayat tarzınıza uymuyorsa hemen şirketinizi değiştirmeyi düşünmeyin. Kişinin kendini değişime adapte etmesi zordur ve zaman ister. İstediğiniz şekilde bir çalışma sistemine ulaşamıyorsanız mutlaka yöneticiniz ile konuşarak sizin beklentileriniz ve şirket yönetiminin sundukları arasındaki orta noktayı bulmaya çalışın. Gerekiyorsa iş arkadşalarınızdan destek alın. Yeni iş düzeninizde kendinizi koyvermeyin. İçinde bulunduğunuz süreç içerisinde kendinizi değişmeye zorlamak ya da değişime ayak uydurabilmek durumunda kalabilirsiniz.


Kaynak: yenibir.com

Yayın tarihi: 06.02.2004
184
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.