Mahmure

İş görüşmesinde etkinizi artırın!

İş görüşmesinde etkinizi artırın!

Önünüzde önemli bir iş görüşmeniz var ve görüşmenin nasıl geçeceğini merak ediyorsunuz. İşinizi şansa bırakmayın.

Daha çok okuyun

Okumak, gerçek dünyayla iletişiminizi ve kendinizi güncellemenizi sağlar. Dünyayla olan bağlantınızı koparmamak, iş görüşmelerinde size çok yardımcı olacaktır. İş görüşmesinin en önemli unsurlarından birisi iletişim ve bunu yapmanın en iyi yolu da insanların ortak bilgi ve ilgisinin neler olduğunu bulmak. Bunu yaptığınız sürece görüşmeci ile kendi ilgi ve bilginiz oranında ortak bir iletişim noktası yakalama şansına sahip olursunuz.

Gitgide küçülen dünyamızda her şey birbiri ile bağlantılı. Uzmanlar, bir şirketin iş problemlerini doğru anlayabilmek için o şirketin dünya üzerindeki pozisyonunun da anlaşılması gerektiğini söylüyor.

Olup bitenlerden haberdar, bilgili ve araştırmacı bir tavırla görüşmeye gelmiş kişinin diğer adaylara göre daha fazla tercih edildiği aşikâr. Ekonomi, iş dünyası ve siyasetle ilgili gazete ve dergileri takip etmek çok önemli.

Meraklı olun

Bir iş görüşmesinde bilmediğiniz bir kelimeyle karşılaştınız mı? Meraklı olmanın tam zamanı. İnternet, öğrenmek için en pratik kaynak.

İletişim becerilerinizle ilgili pratik yapın

Günlük hayatta, kendinizi iletişim kabiliyeti isteyen davranışlara zorlayarak pratik yapabilirsiniz. Mesela topluluk içinde konuşmaya gönüllü olduğunuz sürece iş görüşmesinde de muhtemelen kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. İletişim dersleri de alabilirsiniz. Önemli bir nokta şu; bir şeyi çok rahat yapmak, o şeyi iyi ve doğru yapmak anlamına gelmiyor. Bir aile üyesi veya arkadaşla temsilî bir iş görüşmesi yapmak ve mümkünse bunu videoya kaydedip izlemek de yararlı olabilir.
Yayın tarihi: 26.01.2007
556
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.