Mahmure

İş Başvurusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

İş Başvurusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

İş başvurusunda bulunacak kişilerin, görüşme öncesi işverenin tuttuğu takımı, psikolojik durumu ve sosyal faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olmaları önerildi.

Türkiye İş Kurumu uzmanları tarafından verilen bilgiye göre, iş arama çabasının planlı ve sistematik bir şekilde olması, bunun içinde iş arama becerilerinin geliştirilmesi gerekiyor. İş arayanların, kendisinin yapacağı iş ve meslek dalları ile işverenin beklentilerinin neler olduğunu bilmesi, iş aramada ilk adım olarak görülüyor.

İş başvurusunun şüphesiz en önemli kısmı, işveren ile yapılacak görüşme. Başvuruda bulunan kişi iş teklifini diğer adaylara kaptırmamak için, iş görüşmesinde, işvereni nasıl ikna edeceğini önceden planlaması durumunda hedefine büyük ölçüde yaklaşıyor. Bu çerçevede, iş arayan kişinin, görüşmeye gitmeden önce, işveren firmanın çalışmaları hakkında ve iş kültürü hakkında bilgi sahibi olması, bunun yanında firmada görüşülecek yetkilinin psikolojisi, sosyal faaliyetleri, hobileri hakkında bilgi edinmesi öneriliyor. İşverenin tuttuğu takımı öğrenmek ve konu hakkında bilgi sahibi olmak, en azından işverenin tuttuğu takımın renklerini taşıyan bir kravat takmak, işverenin olumlu yanıt vermesine yol açıyor.

Firma tarafından iş görüşmesine çağırılan kişinin, ``Buzları Kırma Evresi`` olarak adlandırılan ilk izlenimi büyük önem taşıyor.

Görüşmeye giderken iş görüşmesi hangi konuda olursa olsun temiz giyinilmesi, kadınların gereğinden çok fazla makyaj yapmaması ve en önemlisi, görüşme saatinden yarım saat önce firmaya gidilmesi öneriliyor.

İşverenin kültürüne uygun selam verin

İş görüşmesi yapılacak yere girildiğinde, işverenin kültürüne uygun bir şekilde selam verilmesinin de altını çizen Türkiye İş Kurumu uzmanları, şu konulara dikkat edilmesini istiyorlar:

. İşveren izin vermeden oturmayın.
· İznini aldıktan sonra ise dik oturun.
· Görüşme sırasında sürekli işverenin gözlerinin içine bakın.
· İş başvuru formunda verdiğiniz bilgilerle tutarlı konuşun.
· Görüşme anında ek bir form doldurulması olasılığına karşı, kalem ve silgi bulundurun.
· İşverenin kahve, çay ve sigara gibi tekliflerini kabul etmeyin.
· Eğer firmada ekip çalışması önde geliyorsa, yüzme ve bisiklete binme gibi bireysel sporlar yerine, futbol ve basketbol gibi ekibe dayalı spor faaliyetlerinden söz edin.
· Kesinlikle (ben) kelimesini kullanmayın. İşverenden olumlu sonuç alınmışsa, işi hemen kabul etmeyin ve biraz zaman isteyin. Çünkü bu yaklaşım (İşe çok ihtiyacım var, bu olmazsa ben yok olurum) izlenimi verir.

Yayın tarihi: 07.06.2002
410
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.