Mahmure

İş arkadaşlarınızın şerrinden korunun

İş arkadaşlarınızın şerrinden korunun

Hepimiz mesai arkadaşlarımızı dostlarımız olarak görmek isteriz fakat bir iş arkadaşınız size "taktıysa" ne olacak? İşte size altta kalmadan durumu idare etme stratejileri.

Önlem alın

İşyerinde bir arkadaşınızın hedefi haline geldiyseniz kendinizi korumak için birkaç iyi önlem almak akıllıca olacaktır.

Miss USA Pageant'da idari asistan olarak çalışan Aubyn Peterson "Bir mesai arkadaşınızın kendi hatalarının faturasını size çıkarmaya çalışması ihtimaline karşı yaptığınız her şey için birer kanıt bulun" diyor. Örneğin, parlak fikirlerinizi ve yaptığınız işleri belgeleyen e-mailleri saklayın. "Böylece patronunuzun size yönelteceği bütün zor soruları rahatlıkla yanıtlamaya hazır olabilirsiniz ve elinizde yazılı kanıtınız da olur."

"Ağlamayana meme vermezler" deyimini hatırlamakta da yarar var. Peterson "Eğer bir arkadaşınızın önünüze geçerek hak ettiğiniz terfii almaya çalıştığını hissederseniz dişinizi tırnağınıza takıp çalışın ve biraz ses getirin" diyor. "Patronunuzun üstün performansınızı fark ettiğinden emin olun, patronunuzun terfi olmak istediğinizi bildiğindense iki kere emin olun."

İstediğini Elde Etmesine İzin Vermeyin

İş arkadaşınızın öfkesinin veya hayal kırıklığının sizi üzmesine izin vermeyin. Onun yüzünden kendinize olan güveninizi yitirmek veya performansınızı düşürmek mecburiyetinde değilsiniz.

Broadway On and Off adlı bilet satış organizasyonunda satış asistanı olan Richard Ogawa "Gayri ihtiyari tel zımbaya ya da Japon Yapıştırıcısı tüpüne sarılmak istiyorum ama sonra bu dürtüleri bastırarak sakin olmaya çalışıyorum" diyor.

Ogawa "Böyle bir şey yokmuş gibi davranıyorum" diyor. "Onun istediğini elde etmesine izin vermiyorum. Üzülmüyorum, huysuz biri değilim; kendisini tatmin etmek için olay çıkartmak gibi bir yola başvurmak zorunda olduğu için onun için üzülmeye çalışıyorum."

Mümkünse gülümseyin

Kendinize gülecek bir şey bulun. Ogawa'nın biraz eğlenmek ve gerginliği azaltmak için uyguladığı bazı yöntemler var. Örneğin "ne zaman içinizden 'salak' diye bağırmak geliyorsa ona 'sahnelerin yıldızı' diye bağırın."

İletişim kurmaya çalışın

Bazen görmezden gelseniz de işi şakaya vursanız da bu durumla ilgili bir şeyler yapmanız gerekebilir. Gerçekten onunla iletişim kurmak ve neden böyle davrandığını anlamak için çaba harcamanızın çok önemli olduğunu vurgulayan Peterson "Bu arkadaşınızla yüzleşmeniz gerekiyorsa duruma duygularınızla değil, mantığınızla yaklaşmaya çalışın." diyor.
Yayın tarihi: 01.10.2004
254
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.