Mahmure

İş Arkadaşınızın Tatilini Kariyerinizde Fırsata Çevirin

İş Arkadaşınızın Tatilini Kariyerinizde Fırsata Çevirin

Yaz ayıyla birlikte akan makyaj, çalışmayan klima ve tatile giden arkadaşlarınızın yığılan işleri gibi can sıkıcı şeylerle uğraşırsınız. İki hafta, iki iş ve hiçbir getirisi olmayan fazla çalışma... Gerçektende öyle mi? Bu iki haftayı söylenmek yerine, üstünüzdeki insanlara ne kadar gerekli bir eleman olduğunuzu kanıtlamak için bir şans olarak kullanabilirsiniz.

1. Çok çalışın.

İş arkadaşınız tatile gitmeden önce kendi işlerinizi yoluna koyun. Böylelikle artan iş yüküyle daha rahat başa çıkarsınız. Gerçek şu ki kendi işlerinizi halletmeden başkasınınkileri bitirmek kimseyi etkilemeyecektir.

2. Çay yapın.

Bu işi hiçbir zaman küçümsemeyin. Çay yapma önerisinde bulunmak ve insanlara birşeyler ikram etmek patrona yağ çekmek için en iyi yöntemdir. O yüzden size iyi servisler. Sütlü, şekerli, şekersiz çay yapanların iş başvuruna ihtiyacı kalmaz.

3. Arkadaşlarını ayarlayın.

İş arkadaşınızın yokluğu sizin çoğunlukla görüşme fırsatını yakalayamadığınız insanlarla muhabbet kurma imkanı yaratır. Bu iki haftayı yeni insanları tanıma, kendinizi tanıtma ve yeni iş ilişkileri kurma gibi işler için kullanın. Onların desteğine ne zaman ihtiyacınız olacağını ve ya bu ilişkinin size ne gibi avantajlar sağlayacağını bilemezsiniz.

4. Kimseyle ilgili kötü konuşmayın.

Gürültülü öksürüp bütün ofise iş arkadaşınızın size ne kadar fazla iş yükü bıraktığından şikayet ettiğini anlatmak amacınıza ulaşmak için pek de iyi bir davranış sayılmaz. Arkadaşınızın kendi işini savunmaya fırsatı olmadığı bir durumda yaptıklarını baltalamak sizin terfi etme şansınıza zarar verecektir. Sadece patronunuz bunun kötü bir huy olduğunu düşünmeyecek aynı zamanda bu düşünceleriniz iş arkadaşınızın kulanığa gidecektir.

5. Fiyakacı olun.

Patronunuzun yapılmasını istediği ve şeyleri dinlemek için vakit ayırın ve onun istek listesindeki işleri tamamlama işini hedefiniz haline getirin. Böyle bir şeyi gerçekleştirmekle saece saygı kazanmazsınız. Aynı zamanda başkalarının yardımı olmadan karar verme yeteneğinizi de göstermiş olursunuz. Karar verebilme yeteneği iş hayatında paha biçilmez bir yetkinliktir.

6. İşlerini yapmaya çalışın.

Patronunuzun işlerini yapmak sadece telefonlarına bakmaktan ibaret değildir. Patronunuzun tatile gitmesiyle yapılan projelerden haberdar olur ve telefonlarda "Üzgünüm ama patronum gelecek haftaya kadar tatilden dönmeyecek" yerine "Patronum tatildeyken size herhangi bir şekilde yardımcı olabilir miyim?" diyebilirsiniz. Patronunuzun işini yapmak ve hatta daha iyi yapmak terfi etmeniz için size en iyi şansı yaratacaktır.

7. İğneli sözleri unutmayın.

Pasif kalmayın ama birşeyleri anlatmaya çalışırken bunu kötü bir şekilde de yapmayın. Bu eğer iş arkadaşınızın yanlış yaptığını düşündüğünüz birşey varsa patronunuzu uyarmakla alakalıdır. Örneğin, iş arkadaşınızın işini yaparken çok fazla yanlış yaptığını ve şirketi milyarlarca zarara soktuğunu görürseniz, bunu patronunuza söylemekten çekinmeyin. İş hayatı hata kaldırmaz. Bu yüzden kendinizi suçlu hissetmenizi gerektirecek birşey yoktur. Yeni işin büyük olasılıkla size teklif edilmesi de iyi bir fırsat olacaktır.

8. Bilgi en büyük güçtür.

Şirketinizde neler olduğunu öğrenmek için elinizden gelen herşeyi yapmalısınız. Bu üç saatlik sıkıcı bir toplantı anlamına gelse de güncel olayları ve son dakika dedikodularını öğrenmek için yapılması gerekli birşeydir.

9. Günü kurtarın.

Bu uçuşan pelerinlerle patronunuzu yanan binadan kurtarmak anlamına gelmez. Olası bir iş krizinin önüne geçebilmek anlamına gelir. Örneğin, patronunuz önemli bir müşterinin toplantısını düzenlenmeden size bıraktı. Böyle bir durumla başa çıkabilirseniz, terfi haketme şansını yakalayabilirsiniz.

10. İşlerinizi düzenleyin.

Başkasının işini başarılı bir şekilde yapmak demek zamanı çok iyi kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Her gün yapmanız gereken işlerin listesini yapın ve bunları zorunlu, zorunlu olmayan ve yapılabilir gibi üç kategoriye ayırın. Daha sonra ilk olarak zorunlu işlerden başlayarak işlerinizi tamamlayabilirsiniz.
Yayın tarihi: 31.07.2002
288
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.