Mahmure

İş ararken de güzel olmanın bedeli var

İş ararken de güzel olmanın bedeli var

Yeni yapılan bir araştırmadan elde edilen son bulgulara göre, fiziksel açıdan çekici olan kadınlar dış görünüşün çok az rol oynadığı ya da hiçbir önem taşımadığı işlere başvururken, <br/>çarkların kendilerine karşı dönmesiyle karşılaşmak zorunda kalabilirler.

Elde edilen bulgular, araştırmalarda sıklıkla görülen, fiziksel olarak çekici erkeklerin ve kadınların, kendileriyle eşit konumda, ancak daha az çekici olanlara göre, toplum içinde daha fazla avantajdan yararlandığında dair, güzellik önyargısı olarak bilinen eğilimi yalanlıyor.

ABD'nin Texas eyaletinin Houston kentinde bulunan Rice Üniversitesi'nden Kenneth Podratz çeşitli insanların, birbirinden farklı işlere ne kadar uygun olduklarının, sadece fotoğraflarına bakılarak belirlenmesini istedi. Araştırmayı gerçekleştiren öğrenciler, görünüşün önemli olmadığı işler sözkonusu olduğunda, çekici kadınların çekici olmayanlara göre daha az uygun olduğunu buldular.

Bu işler arasında laboratuvar assitanlığı ve santral operatörlüğü de bulunuyordu. Podratz çekici erkeklerin, aynı türden işlere uygunluk açısından, kadınlardaki durumun aksine, çekici olmayan erkeklere göre hala avantaj sahibi olduklarını ortaya çıkardı.

Araştırmadaki bayan katılımcılar, erkekler için daha uygun olduğu düşünülen gardiyanlık ve otomobil satıcılığı gibi işlere gelindiğinde, çekici olmayan kadınların bu görev için daha uygun olduğunu dile getirdiler. Ne var ki, erkek öğrenciler bu görüşü paylaşmıyordu. Yakışıklı baylardan oluşan katılımcılar bir kez daha, kendilerine göre daha az çekici olanları alt ettiler.
Yayın tarihi: 26.06.2005
356
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.