Mahmure

İpler artık elinizde!

İpler artık elinizde!

Önemli bir toplantıdasınız... Kendinizi göstermeniz için müthiş bir fırsat! Ancak boğazınız kuruyor, midenize kramplar giriyor. Bu hikaye çoğunuz için hiç de yabancı değil öyle değil mi? NLP (Neuro Linguistic Programming) uzmanı Cengiz Eren, özgüveninizi kazanmanızın elinizde olduğunu söylüyor. İşte NLP yöntemleriyle 20 ipucu;

1- Potansiyelinizin farkında mısınız?

Kendinizin ve geçmişte yaptıklarınızın ne kadar değerli olduğunu biliyor musunuz? Önceden yaptıklarınızı gözden geçirip, istediğiniz sonuçlara ulaştığınızda, hissettiğiniz duyguların farkına varmak ve o duyguları, yaşadığınız ana taşımak sizi oldukça rahatlatacak. Kendinizi sorgulamayı bırakıp, harekete geçmek, özgüveninizi arttıracak ilk adım.

2- Vücut dilinizi doğru kullanmak

Vücudunuzda var olan araçlarınızı bir düşünün; Örneğin duyu organlarınız, doğru kullandığınızda size çok yardımcı olacak. Sesiniz de kendinizi ifade etmek açısından önemli! Vurgularınızı, ses tonunuzu, konuşma ritminizi, hatta görünüşünüzü ve giysilerinizi de bahsettiğiniz konunun içeriğine göre ayarlayabilirseniz, başarıyı yakalamak hiç de zor değil!

3- Kendinizle iletişim kurmak

Kendinizle iletişim kurarken "Sen bunu yaparsın" mı diyorsunuz yoksa "Ben bunun yaparım" mı? Kendinizle ikinci tekil şahısla konuşuyorsanız, kendinizle iletişiminizde ve iç barışınızda sorun olduğu söylenebilir. İlk aşamada "sen"leri "ben"haline çevirmeye çalışmak gerek. Çünkü henüz kendinizle iletişiminizde sorun varken başka kişilerle faydalı iletişim kurabilmeniz mümkün değil.

4- Kötü tecrübeler çöpe

Hiçbir neden yokken kendinizi kötü hissediyorsanız, geçmişte yaşadığınız tecrübelerin sonuçları sizi etkiliyor olabilir. Geçmişte yaşadığınız ve kendinizi kötü hissettiğiniz tecrübeleri düşünüp, bu sonuca ulaşmanızı sağlayan bilgi eksiklerinin farkına varın. Sonra da kötü tecrübelerinizi duygularla birlikte çöpe atın. Şaşırmayın çünkü şimdi, hiçbir neden yokken kendinizi iyi hissedebilirsiniz!

5-Her şeyi erteliyor musunuz?

Tamamlamanız gereken işleri yarım bırakmak, bazen başarılı olmama korkusundan veya başarılı olduğunuzda ne yapacağınızı bilememekten kaynaklanabiliyor. Hiçbir şeyi ertelememeye çalışın. Örneğin, uyumadan once makyajınızı temizlemek, sıradan bir iş gibi gözükebilir. Ancak bu iş kendinize önem ve değer verdiğiniz anlamına geliyor. Yarım bıraktığınız işleri tamamlarsanız, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

6-Başarılardan bahsetmek...

Elde ettiğiniz başarıları, başkalarına da anlatırken, nasıl başardığınızı daha kolay fark edebilir ve benzer sonuçlara daha kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yaşadığınız kötü tecrübeleri ise neden yaşadığınızı çözdükten sonra, üzerinde düşünmeden ve kimseye bahsetmeden çöpe atın. Başkalarının da sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak, size de kendinizi iyi hissettirecek ve kendinize güveninizi kazanacaksınız.

7- Göz hareketlerine dikkat!

NLP tekniklerine göre göz hareketlerinin iletişimdeki önemi büyük. Örneğin karşınızdaki insan size bir şeyler anlatırken yukarı doğru bakıyorsa, ona bir şey anlatırken çizerek göstermek daha etkili olur. Sağa veya sola doğru bakıyorsa, ses tonunuzu ve cümlelerinizi dikkatli olarak kullanmanız gerekiyor. Aşağıya doğru bakıyorsa, ona bilgi aktarırken duygusal kullanmak ve mümkünse dokunmak işe yarayacak. İletişim seviyenizin yükseldiğini fark etmek sizi şaşırtmasın!

8-Enerjiniz her şeyiniz!

Duyu organlarımızın enerji ile çalıştığını biliyor musunuz? Enerji ile bilgi alıyor ve enerji ile bilgi aktarıyoruz. Duygularınızın, sesinize, bakışınıza, görünüşünüze yansıdığını fark edin. Enerjinizi arttırmak için spor yapmak, cinsel hayatınızı renklendirmek, daha fazla endorfin ve seretonin hormonu salgılamanızı sağlayacak. Siz de kendinizi iyi hissedeceksiniz. Nasıl sabah arabanızın motorunu ısıtmak için birkaç dakika çalıştırıyorsanız, sabah sporu yaparak siz de kendinizi güne hazırlayabilirsiniz.

9-Kendini incelemek

Hangi yönlerinizin gelişmiş olduğunu, hangi yönlerinizi eksik hissettiğinizi fark etmek için, özelliklerinizin bir listesini yapın. Yetersizlik hissettiğiniz konularda, kendinizi geliştirerek işe başlayın. Elde ettiğiniz sonuçlarda mantıklı ve objektif bir şekilde sebep-sonuç bağlantısı kurmak oldukça işe yarayacak.

10-Giysilerinizi seçerken...

Mümkün olduğu kadar kaliteli giysiler tercih etmek, kendinize değer verdiğinizi gösterir. Seçtiğiniz renklerin, kendinizi ifade etmek konusunda ne kadar etkili olduğunu biliyor musunuz? Canlı renkler neşeyi, koyu renkler ciddiyeti ifade eder. Gün içinde vücudunuza sürekli olarak temas eden giysilerinizi de özenle seçmeniz gerekiyor. Özellikle ayakkabı, çorap ve iç çamaşırları... Kendinizi rahat hissedeceğiniz durumlarda spor, kendinizi güvenli hissedeceğiniz durumlarda sert ayakkabılar giyin.

11-Bambaşka bir görünüş

Kendi tarzınızı yaratmak, kendine güveninizi arttırmanın yollarından biri. Bu duygu doğal olarak karşınızdaki insanlar tarafından da algılanacak. Ancak kendinizle ilgili yapacağınız değişimleri, herhangi bir baskı veya stres altında kalarak yaptığınızda size bir faydası olmaz. Örneğin, sevgilinizden ayrıldığınızda gidip saçlarınızı kestirmeniz, geçici bir etki yaratır. Oysa sizin daha planlı verilmiş kararlara ihtiyacınız var.

12-Hayır demeyi biliyor musunuz?

Size kendinizi kötü hissettiren şey ne olursa ve kimden gelirse gelsin önce "hayır" deyin. Davranışlarına devam edip sizi üzüyorsa, o kişiyi hayatınızdan çıkarın. Hayata karşı da belli bir tavrınızın olması gerekir. Hayattan beklentilerinizin neler olduğunu, potansiyelinizi de göz önünde tutarak bir düşünün. Yeni kararlar almak için hiçbir zaman geç değil.

13-Yeni beceriler edinmek

Yeni hobiler edinmek, size kendinizi iyi hissettirecek! Dans etmek, balık tutmak, spor yapmak, resim ve müzik çalışmaları sizin değişik konularda beyninize yeni bilgileri aktarmanızı sağlayacak. Değişik çevrelerle ve insanlarla farklı iletişimler kurmak sizi geliştirecek...

14-Bildiklerinizi söylemek

Bilgi sahibi olduğunuz farklı konular hakkında sohbet ederken bildiklerinizi açıklamanız, ilgi ve saygı görmenizi sağlayacak. Konuşma konularını mümkün olduğunca siz seçmeye çalışın. Bunun sağlayacağı duygu, sizin kendinize olan güveninizi arttıracak.

15-Kararları siz verin

Herhangi bir konuda karar vermek istediğinizde, yeteri kadar bilgi sahibi olduktan sonra, hiç kimseden onay beklemenize gerek yok. Doğru seçim yapıp yapmadığınızı, içinizdeki ses size söyleyecek. Verdiğiniz kararı uygularken de kendinizi sorgulamaktan vazgeçin ve içiniz rahat olsun...

16- Seyahate çıkmak

Yeni yerleri görmek için her fırsatı değerlendirmeye çalışmak gerek. Ancak tüm seyahatlerin, tamamen kendiniz için yapılmış olması gerekiyor. Yani iş için veya başka birinin önerisi ile yaptığınız yolculuklar sayılmaz! Çünkü seyahat ettiğimizde beş duyumuzla öğrenme sürecini başlatmış oluyoruz. "Çok okuyan değil, çok gezen bilir" deyişini unutmayın.

17- Duygular kontrol altında

Stresli olduğunuzda karın kaslarınızda hissettiğiniz sıkışmadan kurtulmak aslında zor değil. Geçmişte kendinizi çok iyi hissettiğiniz bir anı hatırlayın. Gözünüzün önüne bir görüntü gelecek. Bundan sonra yaşadığınız o anı beş duyunuzla algılayıp, vücudunuzda duyguların yayıldığını fark edin. Burnunuzun ucuna veya kulak memenize dokunursanız yayılma devam edecek. Artık, kendinizi kötü hissettiğinizde burnunuzun ucuna dokunup iyi hissetmeye başladığınızı görmek sizi şaşırtmasın.

18- Geleceği planlamak...

Geleceği, şimdiden planlamak gerekiyor. Hangi tarihte, kiminle, nerede neler yapmak istediğinizi düşünün. Bunlar gerçekleştiğinde hissedeceğiniz duyguları fark edin. NLP'ye göre bu duygular size kendinizi iyi hissettiriyorsa, gerçekleşmeleri de çok kolay olacaktır! Yapmanız gereken planladığınız konuyu sorgulamaktan vazgeçmek ve gerçekleşmesine tanıklık etmek...

19- Sizin reçeteniz!

Kendinize güvenmek konusunda, birçok formül sunulabilir. Her birini kendinize uyarlayarak, reçetenizi oluşturmak size kalıyor. Diyet yapıp kilo vermek istiyorsanız, önce size kilo aldıran sebeplerin neler olduğunu bulmanız gerekir. Çünkü nedenleri ortadan kaldırmazsanız, diyetten sonra eski kilonuza geri dönmeniz kaçınılmaz. Aynı kural, hayatın her aşamasında da geçerli...

20- Hayatınızı yönetmek...

Hayatınızı siz yönlendirmeye başladığınızda, sorunlarınızın kalmadığını göreceksiniz. Sevgi, başarı gibi değerlerin eksikliğini duyuyorsanız, boşluklarınızı kendiniz doldurun. Örneğin sevgi boşluğunuz varsa kendinize bir sevgili bulun! Çünkü bir başkası gelip bu boşluğu doldurduğunda ona bağımlılığınız artabilir. Her yeni günü yeni bir fırsat olarak görün ve hayatınızın yönetimini elinize alın!

Kaynak: Formsante


Yayın tarihi: 03.12.2003
428
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.