Mahmure

İlk izlenim tekrarlanamaz

İlk izlenim tekrarlanamaz

İş görüşmesine çağırıldınız fakat klasik panik nöbetleriniz peşinizi bırakmıyor. Elleriniz titriyor, soğuk terler döküyor ve ne söyleyeceğinizi bilmiyorsunuz. Oysa endişelenmenize hiç gerek yok.

Kaynak: Ailem ve Ben


"Nasıl başlayacağımı bilmiyorum? Ne yapmalıyım?"

Genel kanının aksine yetkili kişi veya kişilerle başbaşa kaldığınız ilk dakikalarda ne söylediğiniz değil, bunu nasıl söylediğiniz önem taşıyor. Şunu unutmayın; çağrılmış olmanız zaten ilk engeli aştığınız anlamına geliyor. Şimdi ortamı yumuşatmak sizin elinizde. Görüşmeye gelirken yolda yaşadığınız kısa ve eğlenceli bir anekdot tüm katılımcıları rahatlatır. Gergin olmayın ve kendinizi kasmayın yeter.

"Sizi neden seçelim?" Bu soru sizi korkutmasın


Uzmanımız bu sorunun önemini şöyle açıklıyor: "Ancak şirketin ihtiyaçlarını tespit edebilmiş bir aday beni ikna edebilir." Uzun uzun kendinizi anlatmaktan kaçının. "Ben doğal bir yeteneğim" ya da "Benden daha iyi bir pazarlamacı tanımıyorum" gibi ifadeler yerine başarılarınızdan söz etmeyi deneyin. Daha önce çalıştığınız veya halen çalışmakta olduğunuz şirkete yaptırdığınız ciroyu, gerçekleştirdiğiniz projeleri ve keş- fettiğiniz yeni satış sahalarını anlatın. Bu arada görüşmeye gitmeden önce mutlaka çağrıldığınız firma hakkında bilgi edinin. Böylece işe alındığınız takdirde neler yapabileceğinize de kısaca değinebilirsiniz. Firmaların Web sayfaları size bu konuda yardımcı olabilir.

Alıştırma yapın, stresi yenin

Bir firmaya gitmeden evde yapabileceğiniz pratik alıştırmalarla emin adımlar atabilirsiniz.

1)Hazırlık aşamasında neler yapmalı?

Öncelikle firma hakkında bilgi edinin. Web sayfasını inceleyin veya firma ile ilgili yeni haberleri takip edin. Böylece konuşmanızı yönlendirmeniz kolaylaşır. Adresi ve nasıl ulaşmanız gerektiğini öğrenin. Geç kalmamaya özen gösterin.

2)Heyecanınızı nasıl yenebilirsiniz?

Arkadaşınızla denemeler yapın: Arkadaşınızla bir görüşmede neler anlatacağınızı paylaşın. Gerekli ve gereksiz bilgileri tekrar birlikte gözden geçirin.

3)Kıyafetiniz nasıl olmalı?

Web sayfalarında firma çalışanlarına ait resimleri inceleyip giyim kuşam hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ama sonuçta önemli olan sizin kendinizi içinde rahat hissettiğiniz giysileri taşımanız. Çok dar, kaşındıran veya çok abartlılı kıyafetler sizi rahatsız eder. Mümkün olduğunca doğal olmaya çalışın.

"Zayıf yönleriniz neler?" Durumu lehinize çevirin

Böyle bir soru ile karşılaştığınıza memnun olabilirsiniz. Çünkü size kabiliyetlerinizi sergileme fırsatı verebilir. Tabii doğru yanıtladığınız takdirde. "Çikolataya dayanamam" tarzında bir cevap sizi fazla ileri götürmez. Buna karşın sabırsız olduğunuzu bundan dolayı da işinizi en kısa sürede ve en iyi şekilde yapmaktan hoşlandığınızı belirtirseniz artı puan toplarsınız. Bir diğer seçenek de fazlaca mükemmeliyetçi olduğunuzu belirtmeniz. Yaptığınız işi ciddiye aldığınızı dolayısıyla her şeyi mükemmel yapmak istediğinizi ekleyebilirsiniz.

"İşsiz kaldığım süreyi nasıl açıklayabilirim?"

Sanıldığının tersine bir süre işsiz kalmış olmanız çok büyük bir sorun değil. Bir dil kursuna katıldığınızı veya vaktinizi başvurabileceğiniz uygun bir şirketi aramakla geçirdiğinizi söyleyebilirsiniz. Hiç kimse sizi işsiz kaldığınız için suçlayamaz. Üstelik doğru şirketi aramak için zaman geçirmeniz seçici olduğunuzu da gösterir.

Hobiler çok önemli mi?


Eğer internette gezinmeyi seviyorsanız bunu belirtebilirsiniz. Bunun dışında sadece sıradan hobileriniz varsa - kitap okumak veya sinemaya gitmek gibi - sorun etmeyin.

Dikkat: Ezberlenmiş cümleler kullanmaktan kaçının. Boş zamanlarınızı değerlendirdiğiniz uğraşlar konusunda doğal olun ve sadece iyi bir izlenim bırakmak için ilgilenmediğiniz alanlar hakkında konuşmayın.

"Konuşmanın sonunu nasıl bağlayabilirim?"

"Başka bir sorunuz var mı?" dendiğinde firmanın eğitim imkanları veya iş akışı konusunda bilgi alabilirsiniz. Üstelik bu sizin konuya gösterdiğiniz ilgiyi vurgular. Ayrıca görüşmenin olumlu geçtiğini düşünüyorsanız, bunu belirtmenizde bir sakınca yok. Çünkü insan kaynakları uzmanları da küçük iltifatlar duymaktan hoşlanır.

Dikkat:
Konuşma boyunca eski şirketiniz hakkında olumsuz görüş bildirmekten kaçının. Bu hem negatif bir etki bırakır hem de sizi kötü duruma düşürür.

Yayın tarihi: 16.05.2004
279
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.