Mahmure

İlk izlenim önemlidir!

İlk izlenim önemlidir!

Satışçısınız ve uzun zamandır peşinde olduğunuz firma sizinle görüşmek istediğini söyledi. Peki ne yapacaksınız?

Güncellenme tarihi:
iş

İlk görüşme satışçılar için büyük önem taşır, çünkü daha sonra olacakları, sağlayacağınız ilk intiba belirler. İşte size ilk izleniminizin olumlu olması için birkaç öneri...

• Giyiminiz düzgün olsun. Klasik giyimi tercih edin, daha güvenlidir. Giysiniz ve vücudunuz temiz olmalı. Davranışlarınızla güven verin. Unutmayın ki, siz ona yardımcı olmaya geldiniz, ondan sadaka almaya değil. Neşeli olun. Gülümseyerek konuşun.

• Görüşeceğiniz kişinin adını doğru öğrenin ve doğru söyleyin. Bu konuda kuşkunuz varsa, önceden bilen birisine sorun. Herkes kendi adını duymaktan hoşlanır, bunu unutmayın.

• Palto, pardesü vb. fazlalıkları dışarıda bırakın. Dikkat dağıtırlar. Eğer bırakma imkanı olan bir yerde değilseniz kendi başınıza bir yerlere asmaya çalışmayın, yardım isteyin.

• Görüşeceğiniz kişinin zamanını alacağınız için özür dileyin. Oraya gidişinizin nedeni ona yardımcı olmaktır. Ama randevu alırken size ne kadar zaman ayırdığını biliyorsanız bunu da aşmamaya özen gösterin.

• Randevuya önem vermediğiniz ya da rastlantı sonucu orada bulunduğunuz izleniminde bulunmayın. Müşterinizle ya da müşteri adayınızla tanışmaya önem verdiğinizi, ona zaman ayırdığınızı hissettirin.

• Bazı durumlarda görüştüğünüz kişiler, "Bu civarda olduğunuzda arayın, görüşelim" diyebilirler. Böyle bir durumda onunla görüşmek için müsait olacağınız saati belirtin ve yanına öyle gidin. Bütün gün boş gezen biri izlenimi vermeyin.

• Merhaba der demez hemen elinizi uzatmayın. İlk eylemi ondan bekleyin; kimileri el sıkmaktan hoşlanmayabilir. Karşınızdakinin canını yakmadan, sağlam biçimde el sıkışın. Yoksa güçlü ve sağlam biri olduğunuzu değil, kaba ve düşüncesiz biri olduğunuzu düşünürler. Bu iyi bir başlangıç olmaz.

Özlem Seller
"Ali Topu Sat: Topu Atmadan Satmanın Yolları"
Alfa Yayınları

Yayın tarihi: 13.11.2007
269
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.