Mahmure

İlk işinizde dikkatli olun

İlk işinizde dikkatli olun

Kariyer basamağınızın ilki, yani ilk işiniz sizin için çok önemlidir. Bu işiniz sizin kariyerinizde önemli bir basamak olabileceği gibi profesyonelliğin ne olduğunu anlamanız için de bir fırsattır.

Kariyer basamağınızın ilki, yani ilk işiniz sizin için çok önemlidir. Bu işiniz sizin kariyerinizde önemli bir basamak olabileceği gibi profesyonelliğin ne olduğunu anlamanız için de bir fırsattır. Eğer ilk işinizin, ilerideki kariyeriniz için kazanç sağlamasını istiyorsanız önerilerimize bir göz gezdirin.

İşe kabul edildiğinizde, profesyonelce davranmaya özen gösterin. Böylece işveren üzerindeki etkiniz daha fazla olacaktır. Ayrıca size verilen işlerin teslim tarihine sadık kalmaya çalışın, işyerine zamanında gitmeniz size duyulan güvenin pekişmesindeki en önemli ayrıntılardan biridir.

İşe kabul edildikten hemen sonra insan kaynaklarına uğrayarak şirketin giyim politikası hakkında bilgi edinin. İşyerine uygun olarak giyinmeniz işvereni son derece memnun edecektir.

Hiçbir zaman ilk işinizde olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Size verilen bazı işler angarya gibi gelse de deneyimsiz olduğunuz ve tüm bu işleri öğrenmeniz gerektiğini hatırlayarak küçümsemeden verilen her görevi başarıyla tamamlayın.

İşyerinde çalışan diğer insanlarla ilişkilerinizde dikkatli davranın, ne fazlaca resmi ne de fazlaca samimi olmamaya özen gösterin. Aradaki dengeyi sağlamak tamamen sizin elinizde. Kuracağınız sağlam ve düzeyli iş arkadaşlıklarının gelecek dönemlerde size mutlaka faydası olacaktır.

İşyerinizde size yönelen eleştirilere mümkün olduğunca açık olun. Her eleştiriyi gurur meselesi yapmayarak, neden eleştirildiğinizi anlamaya çalışın, gerekirse sizi eleştiren kişiye sormaktan da çekinmeyin. Böylece eleştirilerin sebebini anlarsınız ve aynı hataları tekrar yapmamaya gayret edersiniz.

Hata yapmaktan korkmayıp, yaptığınız hataları da kabul etmekten çekinmeyin. Sonuçta bu sizin ilk işiniz ve her şeyi dört dörtlük yapmanız mümkün değil, işi ancak bu şekilde daha iyi öğrenebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken aynı hataları defalarca yapmamak olmalı.

İşinizin zorlukları konusunda hemen pes etmeyin. Unutmayın ki her işin kendine göre zorlukları vardır. Bu zorlukları aşmaya çalışmak ilk hedefiniz olmalı. Bunun için işinizi altı ay ya da bir yıl kadar deneyin. Eğer bu süre sonucunda yaptığınız işin sizin için uygun olmadığını düşünüyorsanız yeni arayışlar içerisine girebilirsiniz.

İşe girdikten sonra eğitiminizi tamamladığınızı düşünüp kişisel gelişiminize ara vermeyin. Kendinize katacağınız yeni şeyler işyerinizdeki başarınızı daha da artıracaktır.

Kendinize sürekli "ben neredeyim, ileride nerede olmak istiyorum, amacıma ulaşmak için doğru yoda mıyım" sorularını sormayı ihmal etmeyin. Ancak bunları saplantı haline getirmeyin, sabredip, mümkün olduğunca çok şey öğrenerek, kendinizi geliştirmeye bakın. Bu işte kendimi harcıyorum gibi düşüncelerden mümkün olduğunca uzak olmaya çalışın. Eğer siz öğrenmeye ve gelişmeye açık olursanız istediğiniz yere gelmemeniz için hiçbir sebep olamaz.
Yayın tarihi: 02.08.2003
391
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.