Mahmure

İçinizdeki Dahiyi Uyandırın

İçinizdeki Dahiyi Uyandırın

Zihinsel beceri ve beyin sporları uzmanı Tony Buzan, öğrencilere dersleri öğretmek yerine, nasıl öğreneceklerini öğretmek gerektiğini söyledi. Mydonose Showland'de "İçinizdeki Dahiyi Uyandırın" konulu bir konferans veren Buzan, konferans öncesi yaptığı basın toplantısında, uzun süredir öğrencilerin beyinlerini nasıl kullanacakları konusunda çalışmalar yaptığını anlattı.

Buzan, öğrenci olduğu dönemde notlarının yeterli olmaması nedeniyle sorunlar yaşadığını, bu nedenle de beynin işlevleri ve nasıl çalıştığını araştırmaya başladığını söyledi. Araştırmaları sırasında zor öğrenen çocukların beyinlerini nasıl kullanacaklarını bilmediklerini gördüğünü belirten Buzan, beynin bir çarpan olduğunu, doğru formül uygulandığında kapasitesinin genişletilebileceğini kaydetti.

Buzan, "Ama yanlış formülü o beyine girerseniz, o çarpan bunu katlayarak artıracaktır ve beynin etkinliği daha da azalacaktır" dedi.

Buzan, çalışmaları sonucu elde ettiği ve "beynin kullanma kılavuzu" olarak adlandırdığı bilgileri çocuklara vermeye çalıştığını bildirdi.

Öğrenmeyi Öğrenmek
Buzan, şu tavsiyelerde bulundu: "Ülkeler, matematik, dil ve edebiyat konusunda eğitim vermek için milyarlarca dolar harcıyor. Öğrencilere ayrı ayrı dersleri öğretmek yerine, nasıl öğreneceklerini öğretmek lazım. Böylece öğrenim çok daha verimli olabilir ve verimsiz çalışmalar yapmaktan kaçınırlar.

Bu eğitim çok büyük bir anlam taşıyor. Böylece öğrenciler daha iyi düşünmeyi, hatırlamayı, yenilik yapmayı öğrenecekler, beyin ve vücut arasındaki bağlantıyı daha iyi kuracaklar." Özellikle vurgulamak istediği 3 konu olduğuna da işaret eden Buzan, bunların hayal gücünün kullanılması, çağrışım yeteneği ve düşünce potansiyelinin anlaşılması olduğunu söyledi.

"İnsanlar Beyinlerinin Yüzde 1'ini Kullanıyor"
Daha sonra ücretsiz düzenlenen ve yaklaşık 6 bin öğrencinin katıldığı konferansta konuşan Buzan, insanların beyinlerinin ortalama yüzde 1'ini kullandıklarını vurguladı. Öğrencilere yaratıcılıklarını nasıl geliştireceklerini göstermek ve belleğin özelliklerini anlatmak amacıyla çeşitli testler de yaptıran Buzan, etkili çalışmayı artıracak en önemli şeyin ilgi olduğunu söyledi.

Buzan, "Kim her şeyle ilgilenir? Yaratıcı kişiler ve çocuklar. En iyi belleği olanlar, en yaratıcı olanlar çocuklardır. Daha akıllı oldukları için değil, beyinlerini hala kullandıkları için" diye konuştu.
Yayın tarihi: 22.10.2001
387
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.