Mahmure

Hem eğitim verecek hem iş bulacaklar

Hem eğitim verecek hem iş bulacaklar

Kadıköy Belediyesi'nin projesiyle eğitim düzeyi düşük 800 kişi ev hizmetleri, tezgâhtarlık, hastabakıcılığı, girişimcilik eğitimleri alıp işe yerleştirilecek.

AB'nin desteklediği projeye katılacaklara günlük 8 euro harçlık da ödenecek. Ayrıca 250 engelliye de iş bulunacak.

Kadıköy Belediyesi 250'si engelli olmak üzere toplam bin 50 kişiyi çeşitli eğitimlerden geçirerek İşkur aracılığılıyla işe yerleştirecek. İşe yerleştirmeler Kadıköy'de Yeni Umutlar Projesi ve Engelsiz - İş ve İstihdam Projesi adı altında iki ayrı programla gerçekleştirilecek.
Yeni Umutlar Projesi'nde 300 kişiye tezgahtarlık, 200 kişiye ev hizmetleri, 100 kişiye hastabakıcılık, 200 kişiye de girişimcilik eğitimleri verilecek. Başvuruların devam ettiği ve 1 Mayıs'ta başlayacak eğitimlerin ilk etabı haziran ayında biterken ikinci etabı ise ağustos - kasım dönemde yapılacak. Proje 2006 Ocak ayında tamamlanacak. Katılımcılar eğitimler devam ederken günlük 8 euro harçlık alacak, eğitim sonunda belediyenin anlaşma yaptığı kuruluşlarda işe yerleştirilecekler. Kadıköy Belediyesi işe yerleştirmeler için çeşitli kurum ve kuruluşlarla anlaşmalar yapmaya devam ediyor.

Yapılan protokolle hastabakıcılık eğitimi alanlar Eczacıbaşı Sağlık Hizmetleri'nde işe başlayacaklar. Tezgahtarlık içinse belediyenin büyük alışveriş merkezleri ve çeşitli işyerleriyle görüşmeleri devam ediyor. Kadıköy Belediyesi Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı İnci Beşpınar yeni işyerlerinden destek beklediklerini söylüyor: "Vereceğimiz eğitimlerin sonunda eğitim almış pırıl pırıl insanları çeşitli işlere yerleştireceğiz. Çeşitli kuruluşlarla protokol imzaladık, diğerleriyle de görüşmelerimiz devam ediyor. Ancak daha çok işyerinden destek bekliyoruz."

954 euroluk fon

İnci Beşpınar 1994 yılından bu yana yaptıkları eğitim çalışmalarına AB'nin fon verdiğini öğrenince projelerini AB'ye sunduklarını ve Yeni Umutlar Projesi için 760 bin euro, Engelsiz - İş Projesi içinse 194 bin euro aldıklarını belirtiyor. Beşpınar yakında yeni projelerinin olduğunu ve yine AB, Dünya Bankası gibi kurumların fonlarını kullanarak ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği yaparak projlerini hayata geçireceklerini de ekliyor..

Gençler ve kadınlara destek

Kadıköy Belediyesi'nin Marmara Üniversitesi işbirliği ve Eczacıbaşı Sağlık Hizmetleri desteğiyle başlattığı Yeni Umutlar projesinde katılımcılara eğitim sırasında günlük sekiz euro harçlık verilecek. İlk aşamada 800 kişiyi kapsayacak olan projenin hedef kitlesi, meslek eğitimi olanağı bulunmayan 18 - 30 yaş arası vasıfsız gençler ile eğitim düzeyi düşük 18 - 45 yaş arası kadınlar. Projenin ayrıntıları şöyle;
Tezgahtarlık: Eğitim düzeyi ilk ve orta öğrenim olan 18 -30 yaş arası genç kadın ve erkeklerden 300 kişi.

Ev Hizmetleri Personeli: Kırsal alandan göç etmiş 18 - 45 yaş arası 200 kadın.

Hastabakıcılık: Eğitim düzeyi düşük 18 - 40 yaş arası işsiz 100 kadın.

Girişimcilik: Eğitim düzeyi düşük ancak kendi işini kurma konusunda istekli 18 - 45 yaş arası 200 kişi.

Belediyenin Türkiye Sakatlar Genel Merkezi işbirliğiyle başlatılan Engelsiz - İş ve İstihdam projesiyle de bir yıl içinde 250 kişi işe yerleştirilecek.

Tel: 0216 550 28 00
yeniumutlar@gmail.com

Yayın tarihi: 27.04.2005
513
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.