Mahmure

Hayatınızı düzene sokun

Hayatınızı düzene sokun

Yazın biterken, sizin için de yeni bir dönem başlıyor, ama eviniz, ofisiniz, hatta kafanız hala karmakarışık... Kentin doğal kaosuyla bir kez daha karşılaşmadan önce hayatınıza ve zihninize çekidüzen vermeye ne dersiniz?

Çoğumuz günlerimizi fırtınaya kapılmış bir yaprak gibi geçirir, saatlerimizi bir şeyleri aramak için harcar, yapılacak işlerin ve telefon edilmesi gereken insanların bir kısmını unutur, bitmeyecek gibi görünen bir karmaşanın içinde hem yorulur, hem de vakit kaybederiz. Dahilerin düzensiz bir hayatları olduğu yolundaki safsatalara inanmayın siz. İncil'deki yedi günaha bir yenisi eklenseydi, bu mutlaka düzensizlik olurdu. Oysa işte ve evde daha düzenli ve programlı olmayı öğrensek, kafamızın içindeki karmaşaya da bir son verebilir, sorunlarımızı daha rahat çözebilir ve yaşadığımız olayları daha objektif bir bakış açısıyla analiz edebiliriz.

"Belki bir gün lazım olur"

Bu cümleyi kurduğunuz anda bilin ki evinize giren hiçbir şey bir daha oradan çıkmayacak. Eski gazeteler, not kağıtları, çocuklarınızın yaptıkları resimler, yıllardır giymediğiniz demode etekler, artık maalesef içine sığamadığınız pantolonlar, yıllar öncesinden kalma ajandalar, tatilde satın aldığınız ve pişman olduğunuz biblolar, eski anahtarlıklar, her gün posta kutunuza tıkıştırılan onlarca reklam broşürü, evinizin yeni renklerine hiç uymayan örtüler ve da ha bir sürü ıvır zıvır...

Bunları evde tutmanızın hiçbir anlamı yok. Aksine, orada olmaları sizin hareket ve yaşam alanınızı kısıtlıyor, evin ferah görünmesine engel oluyor. O yüzden en iyisi boş bir pazar gününüzü bu işe ayırın ve en yakın marketten üç-dört koli alarak acımasız bir ayıklama operasyonu gerçekleştiriri. Gerçekten gereksiz olduğunu düşündüğünüz ve sizin için manevi değeri de olmayan her şeyi atın. Evinize hediye olarak getirilen ve gözünüzün önünden kalksın diye yatağın altına tıkıştırdığınız zevksiz, eşyanızla alakasız objeleri de unutmayın. Kolilerin bir iki tanesinde çöpe atılacakları, diğerlerinde ise muhtaç insanlara verilecekleri biriktirin. Çöpe atılacakları hemen kapının önüne koyun ve bir daha o kolileri açıp bakmayın. Verilecekler için ise kendi muhitinizde küçük bir araştırma yapabilir, aynı zamanda internetteki yardım kampanyalarından yararlanabilirsiniz.

"Düzenli olursam, yaratıcılığımı kaybederim"

Çamaşır makinesi bozuk, giysileriniz, gazeteleriniz, kitaplarınız ve CD'leriniz evin muhtelif yerlerine saçılı, mutfakta üç günlük bulaşık birikmiş, sehpada bir parmak toz... Evin anahtarını bulmak için bile her sabah gerçek bir mücadele vermeniz gerekiyor. Kimbilir hangi yastığın altında pusuya yatmış bekleyen küpelerinizi aramak ise başlı başına bir macera... İnsan böyle bir ortamda yaratıcılığını geliştirmek için gereken enerji ve zamana nasıl sahip çıkabilir? Siz o saçı başı birbirine karışmış, iki lafı bir araya getirip konuşamayan, toz toprak içinde yaşayan çılgın sanatçı imajına aldırmayın, zaten artık öyle bir imaj da kalmadı. Günümüzde zihin ve hayal gücünü en fazla kullanan insanlar bile kendilerine özen gösteriyor, düzenli yaşıyor, kişisel bakımlarına vakit ayırıyorlar. Şunu unutmayın kaos ve yaratıcılık asla yan yana gelemez ve etrafının karmakarışık olması insanın üretkenliğini büyük ölçüde azaltır.

"Nasıl olsa beceremem"

Düzensizliğin en büyük sebeplerinden biri ne, biliyor musunuz? Mükemmeliyetçilik ve aşırı düzen takıntısı! Evet, birbiriyle çelişiyor gibi görünse de çoğu insan yaşamını derleyip toplamıyor, çünkü eğer bunu yaparsa en iyi şekilde yapmak istiyor ve bu konuda kendine güvenemiyor. "Ya hep, ya hiç" mantığıyla hareket ediyor ve hem evde, hem işte, hem de duygusal hayatında ipin ucunu bırakıyor. Oysa düzenli yaşamayı bir yaşam biçimine dönüştürmek hiç de zor değil. Yapmanız gereken tek şey, belirli aralıklarla silkinip toparlanma fikrini kafanıza yerleştirmek. Eğer istiyorsanız, yakın arkadaşlarınızı da bu toparlanma seanslarına davet edebilir, böylece mesela kütüphane düzenleme işini bir eğlenceye dönüştürebilirsiniz.

"Her şeyin o kadar düzenli olmasından nefret ediyorum"

Yok canım, kendinizi o kadar da kasmanız gerekmiyor. Elbette eve arkadaşlarınız gelecek, partiler vereceksiniz, ortalık dağılacak. Ertesi gün evi tanınmayacak halde bile bulabilirsiniz. Önemli olan, ertesi sabah bir an önce kolları sıvayıp evinizi eski düzenine kavuşturmanız. Aynı şey ofisiniz için de geçerli: Toplantılar, proje hazırlıkları, yetiştirilmesi gereken raporlar derken çalışma masanızın üstünde kağıt, kalem, dosya ve bilumum kırtasiye malzemesinden oluşan küçük bir deniz meydana gelmiş olabilir, ama ilk boş vaktinizde bu denizi orta¬dan kaldırmak ve yeni çalışmalarınıza tertemiz bir masada başlamak da yine sizin elinizde. Göreceksiniz, böyle bir ortamda sizden çok daha heyecan verici fikirler çıktığını patronunuz bile fark edecek.

"Duygusal ve sosyal hayatımı nasıl düzene sokacağımı bilemiyorum"

Tıpkı eviniz ve işyeriniz gibi kişisel ilişkilerinizi ve sosyal yaşamınızı da belli bir disiplin çerçevesinde yürütebilirsiniz. Eğer uzun zamandır tiyatroya gidememekten muzdaripseniz, bilin ki bunun tek suçlusu kendinizsiniz.

Program yapma yeteneğinizi geliştirmemiş olmanız sizi istediğiniz birçok etkinliğe katılmaktan alıkoyar. O yüzden aylık programları takip edin, katılmak istediğiniz etkinliklere bilet alın ve bunların tarihlerini mutlaka ajandanıza yazın. Bu arada ajandanıza aranacak kişilerden alışverişe kadar her şeyi kaydedip her sabah bakmayı da bir alışkanlık haline getirseniz iyi olur. İnsanlarla ilişkilerinize gelince... Bu en zor gibi görünen kısmın aslında ne kadar kolay olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Evinizi ve işyerinizi toparlarken yaptıklarınızın aynısını yapacaksınız: İlişkilerinizde fazlalık olarak kabul ettiğiniz kişileri hunharca ayıklayıp hayatınızdan çıkarmak, ka¬lanlarla görüşmek için her hafta belli bir vakit ayırmak, oturup konuşarak sorunların çıkmaza girmesine izin vermeden, birlikte çözmek, daima dürüst davranmak ve herkesle, hatta sevgilinizle bile aranıza belli bir mesafe koyarak kendi hayatınıza sahip çıkmak... İşte ilişkilerinizde kaosu aşmak için yapmanız gerekenler.
Yayın tarihi: 08.10.2004
755
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.