Mahmure

Hayalinizdeki işe sahip olabilirsiniz, biraz cesaret!

Hayalinizdeki işe sahip olabilirsiniz, biraz cesaret!

Neden hayalinizdeki iş olmasın? <br/>' Bu şirkette hayatımın sonuna kadar kalırdım keşke..' <br/>Evet belki de hepimiz zaman zaman bu sözleri sarfediyoruz ya da itiraf etmesek bile düşünüyoruz.

İş hayatında herkesin kendine ait bir 'keşke' dediği şeyler vardır.

Keşke haftanın 3 günü çalışabilseydim..
Keşke işimi evden yapabilseydim..
Keşke önümdeki bütün bu kağıtları hergün doldurmak zorunda kalmasaydım...

Keşke keşke keşke...

İnsanlar artık iş hayatlarında, çalıştıkları bölümde iyi bir yere geldikten sonra keşkelerle kendilerine yeni fırsatlar yaratmaya çalışır, yeni işler aramaya başlarlar. Fakat böyle bir dönem yaşadığınız zaman eski işinizi bırakıp gitmek yerine, işinizde kendinize yenilikler yaratmaya, işinizi ilerletmeye ve belki de hayalinizdeki işi yapmaya ne dersiniz?


1- Hayalinizi yazın

Bir anlığına gerçek hayattan uzaklaşın. Eğer istediğiniz işi hayal edin deselerdi nasıl bir iş, nasıl bir ortam olmasını isterdiniz? Hayalinizdeki işte nasıl birgün geçirirdiniz düşünün ve daha sonra bunları bir kağıda dökün.

2- Atmanız gereken adımları listeleyin

Şimdi nasıl bir iş istediğinizi çok iyi biliyorsunuz. Artık sıra bu hayallerinizi gerçek adımlara dökmeye geldi. Mesela patronunuza haftanın 2 günü evden çalışmak istediğinizi ya da artık part-time çalışmak istediğinizi söyleyin. Fakat görevinizin ve konumunuzun değişmesini istemediğinizi ve görevinizi bu şekilde de devam ettirebileceğinize ikna edin. Böyle bir teklifi yapmadan önce, ofis politikalarınıda iyice öğrenin ki, beklentilerinizi ve isteklerinizi ona göre ayarlayın.

3- Teklifinizi yazın

Ofiste araştırmalar yaptıktan sonra, patronunuza teklifinizi sunarken, problemler değil, çözümler sunmaya çalışın. Üstünüze bir not yazın.

- Yapmak istediğiniz değişiklikler,

- Bu değişimin sizin ve şirketiniz üzerinizde gerçekleşecek olumlu etkileri..( kendinizden çok şirket içi gerçekleşmesini düşündüğünüz olumlu yönleri belirtin.)

- Önerilerinizi yerine getirmek için atmanız gereken adımlar.

4- Patronunuzla görüşme vakti

Patronunuz teklifinizin yazılı olduğu kağıda gözattıktan sonra bir görüşme ayarlayın ve detayları görüşün. Görüşmeye gitmeden önce bir kağıda da karşı taraftan size gelebilecek itirazlara karşı, alternatif teklifler götüreceğiniz ve patronunuzun kuşku dolu sorularına çözüm önerebileceğiniz bir liste hazırlayın.

5- Başardınız ya da...

Eğer şirket teklifinizi olumlu yönde değerlendirirse ne mutlu size... Ama karşınızda size hayır diyecek bir yetkilide olabilir, hazırlıklı olun. O zaman değerlendirmeyi yapmak size kalıyor, ya şirkette çalışmaya devam ya da hayalinizdeki işe yakın başka firmalar biliyorsanız, şansınızı değerlendirin. Şimdi oyunun ilerisindesiniz; ne istediğinizi ve nasıl teklif edeceğinizi biliyorsunuz. O zaman, kendinize uygun, tekliflere açık olun ve ileri görüşlü kimselerle bağlantı kurmaya çalışın.
Yayın tarihi: 29.07.2003
309
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.