Mahmure

Hayalinizdeki iş hayal mi?

Hayalinizdeki iş hayal mi?

Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki çalışanların %75'lik bir kısmı hala hayallerindeki işin arayışı içinde.

"Zevk alacağın bir iş bul ve hayatın boyunca bir gün bile çalışmak zorunda kalma." demiş Confucius.

Bir yönden bakıldığında çok doğru bir söz aslında. Çalışanlar –yaptıkları her ne kadar ağır bir iş de olsa- sevdikleri işi yaptıkları sürece şikâyet etmiyor, pazartesi sendromu yaşamıyor, her sabah erkenden kalkıp işe gitmek bir külfet gibi gelmiyor, işlerini en iyi şekilde yapmak istiyor, yaptıklarından zevk alıyorlar ve sonuçta da başarıyı yakalıyorlar.

Ancak, günümüz koşullarını düşündüğümüzde bu söz bir bakıma doğruluğunu kaybediyor. İş bulmanın bu kadar zor olduğu bu devirde maalesef iş arayan kişilerin hayalindeki işi bulana kadar bekleme, karşılaştığı iş fırsatını beğenmeme gibi bir lüksleri yok... Ya kişiler deneyim yetersizliği gibi sebeplerden ötürü çok istedikleri bir işe kabul edilmiyorlar ya kazanç sağlama zorunluluğundan dolayı istemedikleri işlerde çalışıyorlar ya da gerçekten isteklerinin ne olduğunu bilmiyorlar. Sonuç ise malum, çalışan memnun değil, işveren memnun değil, ortaya çıkan iş başarılı değil, insanlar olmaları gereken yerde hiç değil...

Peki, gerçekten bu kadar zor mu hayalimizdeki işte çalışabilmek? Gerçekten hayalimizdeki iş yok mu? Ya da biz gerçekten biliyor muyuz hayalimizdeki işin ne olduğunu, işin tanımında nelerin yer aldığını?

Nasıl bir işte çalışmanın hayalini kuruyoruz aslında? Bazı kişiler yetişme çağında ne yapmak istediklerini biliyor oluyorlar. Diğerleri ise hala bunu şekillendirmeye çalışıyor. Çoğu insan 1 ya da 2 kariyer denemesinden sonra tamamıyla farklı bir alanda hayatlarını devam ettirebiliyorlar.

Zaten günümüzde ortaya çıkan tablo da iş ortamında değişik iş fırsatlarını denemenin son derece kabul edilir olmaya başladığını gösterir durumda.

Sonuçta, hayalinizdeki işe ulaşabilmek için ilk adım gerçekten yapmak istediğiniz işe karar verebilmektir. Okurken girilecek kısa süreli işler veya stajlar değişik işler hakkında fikir edinmenin en iyi yollarıdır. Bu şekilde hem uzun vadeli bir taahhüt altına girmezsiniz hem de değişik, size çekici gelen iş fırsatlarını deneme fırsatınız olur.
Yayın tarihi: 17.10.2006
1664
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.