Mahmure

Hastanede Sanat!

Hastanede Sanat!

Sanata yeni bir bakış açısı getiren hastane yetkilileri,bu farkındalıkla hastaneyi sanat ve sevgiyle iç içe bir yaşam merkezi haline getirmeyi amaçlanıyor...

Son dönemde yatırımları ile dikkat çeken İstanbul Cerrahi Hastanesi, medikal tedavinin her aşamasında hastalarıyla birlikte olmaya devam ederken, bir yandan da sahip olduğu sanat vizyonuyla iyileşmenin ve iyileştirmenin öneminin de altını çiziyor. Bu farkındalıkla hastaneyi sanat ve sevgiyle iç içe bir yaşam merkezi haline getirmeyi amaçlarken, Art in Hospital kimliğini yarattı.

Vesaire Sanat Galerisi’nin katkılarıyla ilk sergisinin kapılarını 25 Mayıs 2017 Perşembe günü saat 16.00’da açmaya hazırlanıyor. Gülay Yüksel ve Burhan Özer’in eserleriyle yer alacağı sergiden elde edilecek gelir ise sanatı desteklemek adına “Sanat Seninle Derneği’ne bağışlanacak.

Doç. Dr. Ahmet Nuray Turhan “Sanatın iyileştirici gücü yüz yıllardır çeşitli tedavilerde kullanılmakta. Hekimler olarak şunu gayet iyi biliyoruz ki, doktor yaraya pansuman yapar ama sevgi onu iyileştirir. Bizler de bu düşüncemizi somut bir eyleme dönüştürmek istedik” dedi.
Kısacası yapılan yönetim değişikliği ile gençleşen ve sektördeki atılımlarını hızlandıran hastanede, sağlıktaki hizmet anlayışına modern bir bakış açısı getiriyor. Dernek, sanatın iyileştirici ve dönüştürücü özelliklerinden herkesin faydalanması amacıyla 2016 yılında kuruldu. Dernek misyonunu ise ortak bir dil oluşturan sanatı herkese ulaştırmak ve her yönüyle sanata katkıda bulunmak olarak tanımlıyor.

Çeşitli sanat eserlerini, farklı alanlardaki workshop, kurs ve etkinliklerini, alanlarında başarılı sanatçıları bir araya getiren alternatif bir sanat mekanı haline gelen Galeri, Mimar Azmi Çırpıcı ve Mimar Meltem Kılıçaslan tarafından Balat’ta kuruldu. Galeri, sanatın ustalarına sergi ve atölye çalışmalarında ev sahipliği yapıyor.

 

 

 

Yayın tarihi: 25.05.2017
1449
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.