Mahmure

Hangi erkekler kadına şiddet uyguluyor?

Hangi erkekler kadına şiddet uyguluyor?

Şiddete yönelik sinyaller neler, şiddet uygulayan erkeğin sorunu ne, ne tetikliyor, nasıl engel olunur, çalışan kadın da şiddet görüyor mu? İşte çok çarpıcı açıklamalar; Psikiyatrist Dr. Ayşe Zuhal Dolay ile kadına yönelik şiddeti derinlemesine inceledik.

Hangi erkekler kadına şiddet uyguluyor?
MODERN YAŞAMA UYUM SAĞLAYAMAYAN ERKEK
ŞİDDET UYGULUYOR...


Her geçen gün yeni bir kadına karşı şiddet vakası ile karşılaşmaktayız. Bu rakamlar son 10 yılda ürkütücü şekilde çoğaldı. Kadına yönelik şiddetin nerede ve nasıl patlama yaptığı, şiddetin psikolojisi ve şiddetten bağımsız bir toplum için ebeveynlere düşen rolleri Ota Tıp Merkezi'nden Psikiyatrist Dr. Ayşe Zuhal Dolay anlattı.


Kadına yönelik şiddetin sinyallerini nasıl anlayabiliriz?

Şiddete eğilimli kişiler kadına değil herkese karşı tepkilidir ve bunu gizleyemezler. Genelde aşırı kontrolcü yapıda, kuşkucu, tahammülsüz, basit olaylarda bile sert tepkiler gösteren, acımasızlıkları dikkat çeken, hatta bununla övünen kişilerdir (örneğin kendisi ile ilgisi olmayan bazı güncel olaylardaki yorumlarına, hayvanlarla ilgili tavırlarına, aile yapısı ile ilgili anlattıklarına dikkat etmek biraz fikir verebilir).

Yayın tarihi: 07.03.2011
1668
dahafazlası
YORUMLAR

Keşke şiddet hiç olmasa.Ancak özellikle çocuklara karşı gösterilen şiddete karşı inanılmaz üzüntü duyuyorum.Çocuklar doğduklarında beyaz bir sayfa gibidirler ve o sayfaya ileride kişiliklerini oluşturacak yazıları ilk anne ve babaları yazar.Çocuğuna şiddet gösteren anne ve baba değildir, insan olamamıştır.Ömür boyu ruhunda izlerini taşıyacağı her şamarı yediğinde çocuk, ileride asla gerçekten mutlu olmamanın şanssızlığını yaşacaktır.Bunları yaşayan biri olarak düşüncelerim bunlar..

Dilek Seçiç 09.03.2011 09:26:44

etki tepki hiç bir zaman ele alınmıyor??örnek; bir aldatma veya flört durumunda şiddet gören bir bayanın durumunu ele almalısınız!!bu durumda yukarda yazılan erkek konumlarından herhangi biri bile bir erkek de mevcut degilken şiddete başvuramazmı?? yani erkeklik gururu yüzünden şiddete başvurma diye bir şık daha eklenebilirmi?yada her ne olursa olsun şiddete başvurmalımıdır başvurmamalımıdır? eksik kalıyor biçok konu gibi bu konularda malesef..

Kerem Bayraktar 09.03.2011 08:49:53

aile içi şiddete maruz kalan kişiler genellikle şiddete eğilimli oluyorlar bu duyguyu yenmenin yolu eğitim ve uzman kişilerden yardım almaktan geçer

mustafa turan 08.03.2011 18:08:59

küçük yaşlarda ailesin şiddet görenler

jasmin 08.03.2011 16:55:59
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.