Mahmure

Hamile çalışanları yasalar koruyor!

Hamile çalışanları yasalar koruyor!

Çocuk yapmak isteyen bir çalışanın yasalar tarafından güvenceye alınmış pek çok hakkı var. Hamile olduğu için işten çıkarılan kadın yasal yollara başvurabilir. Konunun ayrıntılarını Avukat Begüm Tekin anlatıyor...

Güncellenme tarihi:
hamilelik

ÇOCUK DA YAPARIM KARİYER DE...

Özellikle içinde bulunduğumuz kriz ortamında, kimi işverenler maalesef kadın çalışanların hamile kalmasını fırsat bilip işten çıkarma yoluna gidebilirler. Aslında bu, tamamen yasaya aykırı bir durum.


Hamile çalışanlara, yasanın sağladığı birçok kolaylık ve hak vardır:

- Bu kişilere 16 haftadan az olmamak üzere doğum izni verilmesi (doktor raporu doğrultusunda bu süre artırılabilir),

- Periyodik doktor kontrolleri için ücretli izin verilmesi,

- Hamileliği sebebi ile daha hafif bir işte çalıştırılması ve bu sebeple ücretinden kesinti yapılmaması,

- Yıllık ücretli izin süresi ve asgari 16 haftalık yasal doğum izni dışında altı aya kadar ücretsiz izin kullanma hakkı bunlardan sadece bazılarıdır.


Ayrıca belirtelim ki; çalışan kadının hamile olması, kesinlikle haklı işten çıkarma sebepleri arasında değildir.


İş kanununun ilgili fıkrası: "İşveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapıldığı sırada, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz" diyerek bu durumu kesin olarak hüküm alına almıştır..!Yayın tarihi: 01.04.2009
422
dahafazlası
YORUMLAR

hamileyken işten çıkarılmak çok kötü bir duygu gerçektende insanı psikolojikmen çökertebilir kanunlarda aslına bakarsanız hamile ve doğum yapan kadınlara yönelik değil bence mümkün olan şartların daha da iyileştirilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

dido119 14.05.2009 16:05:27

Bana göre hamile ve çalışan annelere sunulan imkanlar çok yetersiz.Bir ara çalışan anneye çocuk bakımı için ödeme yapılması gündeme geldi ama daha görüşme aşamasında bile değilken iptal edildi. Kadınların doğumdan sonra işe geri dönebilmeleri için, ya dolgun ücretli olması yada çocuğuna bakabilecek bir yakını'nın olması şart..

EBC 28.04.2009 15:34:19

harika bir bilgi vermişsiniz teşekkürler.. yasaların böyle bir koruma sağladığını bilmiyordum. zaten iş verenler de bizlerin bu bilgisizliğini kullanmıyorlar mı?!

diana 01.04.2009 13:09:26
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.