Mahmure

Günümüzün sağlık sorunu: Teknoloji!

Günümüzün sağlık sorunu: Teknoloji!

Yorgunluk, uykusuzluk, dinlenememe şikayetleri çoğaldı. Sebep ise teknoloji!

Güncellenme tarihi:
Günümüzün sağlık sorunu: Teknoloji!

Elimizden telefon düşmez oldu. Sürekli nerede olduğumuzu bildiriyor, çektiğimiz fotoğrafları yayımlıyor, müzik dinliyor, mesaj atıyor, konuşmalarımız bitmiyor, canımızın sıkıntısını oyunlar ile gideriyoruz. Haşır neşir olduğumuz teknoloji sağlığımızı ne yönden etkiliyor? Bu zamana kadar psikolojik açıdan birçok etkisi konuşulurken bu kez de uzmanlar fiziksel sağlığımız açısından uyarıda bulundu. Hastalığınızın teşhisi elektronik uykusuzluk olabilir!

İşimiz sürekli bilgisayar başındaysa bu yorgunluğu bir de telefon ve diğer elektronik aletler ile desteklemekten kaçınmamız gerektiği doktorlar tarafından belirtildi. Elektronik eşyaların sebep olduğu bu uykusuzluk biçimi söyle açıklanıyor: gece ve gündüz kopamadığımız sosyal ağlar!

Sürekli olarak internet ve teknoloji ile alakadarsanız, gece uykularınız bölündüğünde bile elinize aldığınız telefon ile güncellemeleri takip ediyor, boş kalmanız gereken her anı oyun oynayarak geçiriyorsanız siz aslında hiç dinlenemiyorsunuz. Bu durum size fiziksel açıdan zarar sağlıyor. Kronik yorgunluk haline dönüşmesi de an meselesi olabilir. Uzmanlar bu konuda uyarıyor. Eğer dinlenmek yerine sürekli iletişim halinde kalır ve teknoloji kullanımından vazgeçemezseniz bağışıklık sistemi sorunları, yorgunluk, sinir bozuklukları, aşırı stresli ruh hali gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu gibi sorunlardan uzaklaşmak için zorunlu kalmadığınız taktirde sessiz ve teknolojiden uzak bir şekilde uyumalı ve dinlenmelisiniz.

Yayın tarihi: 09.07.2012
1256
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.