Mahmure

Gribi Doğal Yollarla Yenin

Gribi Doğal Yollarla Yenin

'Grip çayı'ndan hatmi çiçeğine kadar birçok doğal ürün bağışıklığı güçlendirip soğuk algınlıklarından koruyor. Sesi kısılanlar için arılar kovanlara özel bir madde bırakıyor!

Güncellenme tarihi:

Kışın soğuğuyla birlikte, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar da peşimizi bırakmıyor. Fakat doğal yöntemleri kullanarak gribe karşı önlem almak ya da hastalığı daha kısa sürede atlatmak mümkün. Şifalı otlar, bitki çayları, özel karışımlar ya da macunlar bünyeyi kuvvetlendiriyor. Uzun yıllar ekolojik ürünler üzerine çalışmalar yapan ve Beyoğlu'ndaki 'Ambar' adlı dükkânında doğal ürünler satan Gülten Kılıçşen griple mücadele etmenin yollarını anlattı.

Grip çayı: Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, yoğun vi-tamin içeriyor. İçinde doğranmış kök zencefil, tarçın, okaliptüs yaprağı, hatmi çiçeği, ebegümeci gibi ot ve baharatlar var. Üst solunum yolu rahatsızlıklarında da kullanılabiliyor. Çay gibi demleniyor. Günde birkaç bardak içilmesi gerekiyor.Macunlar: Kekik balı ya da çam balının içerisine toz zencefil, zerdeçal, tarçın ve çörek otu gibi baharatlar katılıyor, macun haline getiriliyor. Günde üç kez, çay kaşığıyla yavaş yavaş emilerek yutuluyor. Kekik ya da çam balının tercih edilmesinin nedeni normal baldan daha iyi olması. Bu ballar akciğer rahatsızlıkları ya da solunum yolu rahatsızlıkları olanlar için daha etkili.

Prepolis: Arının kovan içerisinde peteğin kenarlarına bıraktığı özel bir madde. Avrupa'da eczanelerde ilaç niyetine satılıyor. Kuvvetli bir antiseptik ve antibiyotik etkisi var. Kronik solunum yolu rahatsızlıkları olanlara, öğretmen ya da şarkıcı gibi sesini sürekli kullananlara tavsiye ediliyor. Ses kısılması durumunda birebir. Leblebi büyüklüğünde parçacıklar halinde, ağızda emilerek yutuluyor.

Yağ lambası: Lambanın içine su dolduruluyor, içine birkaç damla okaliptüs yağı damlatılıyor. Altına mum konuluyor. Mum yandıkça lambadan yayılan buhar gribal enfeksiyona, astım ve bronşit sorunu olan kişilere iyi geliyor. Yatak odasına hatta ofise bile konulabiliyor. Portakal, elma, kuşburnu, limon çayları: Yoğun C vita-miniyle gripten korunmak ve hastalığı daha kısa sürede atlatmak için öneriliyor.Kuru ciltlere yağ: Kışın cilt kuruması da büyük sorun. Buna karşı jojoba yağı, aloa vera yağı, paçuli, hintdefnesi, lavanta ve avokado yağı belli miktarlarda karıştırılarak cilde bakım yapılıyor. Bu yağların özellikleri hücreleri yenilemesi, dış etkenlerden koruması, kan dolaşımını hızlandırması, sivilceleri yok etmesi ve sedef, mantar, egzama gibi hastalıklara iyi gelmesi. Banyodan sonra vücuda ve yüze uygulanıyor.

Yayın tarihi: 05.02.2004
7551
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.