Mahmure

Giysilerin Nasıl Temizlendiği Önemlidir!

Giysilerin Nasıl Temizlendiği Önemlidir!

Giysilerinizin nasıl temizlenmesi gerektiğini biliyor musunuz? İşte seçenekler...

Güncellenme tarihi:

Elde yıkama:

Elde yıkama, zahmetli bir iş olmasına rağmen giysilerinizin uzun ömürlü olmasında etkilidir. Elde yıkayacağınız giysiyi ters yüz ettikten sonra, yıkama kabında tek olarak yıkayınız. (Başka renkli ürünlerde bir arada yıkandığında birbirlerini kirletebilirler.) 30 derece (ılık) suya, üzerinde tarif edildiği miktarda deterjan karıştın.

Giysinizi ılık suya bastırıp kısa bir süre bekleterek ıslanmasını sağlayanız. ( Giysilerinizi kesinlikle uzun süre suda bekletmeyiniz. Islanan giysinizi çitilemeden suya bastırıp çıkarmak suretiyle 2-3 dakika yıkayınız. ( Giysiniz şayet aşırı kirli değilse kirini çabucak bırakacaktır.) Yıkamadan sonra, giysinizi bir kere ılık suda, daha sonra akar soğuk suda iyice durulayınız. (İyi durulama çok renkli ürünlerde sabunlu kalmamasını sağlar.) Durulamadan sonra, giysinizi nazikçe sıkarak suyunu akıtınız. (Giyisinizi kesinlikle ıslak ve katlı bekletmeyiniz. Giysinizi direkt ısı almayan havadar bir yerde, çekmeden, buruşturmadan kurumaya bırakınız.

Giysinizi sererek kurutmanız ütü işlemini kolaylaştıracaktır. Eğer giysinizi sererek kurutacak yeriniz yoksa giysinizin beden ve kollarını ortalayarak ağırlığı dağıtmak suretiyle ipe asabilirsiniz. Giysinizi mandalla asmayınız; ütüde izlerini düzeltmeniz zor olabilir. Kesinlikle askıya asarak kurutmayınız. Askıda ve ağırlığı dağıtmadan ipte kurutma giysinizin sarkmasına sebep olacaktır.

Makinede yıkama:

Giysinizi ters yüz ediniz ve tek olarak ya da kendi renginde en fazla iki-üç kıyafet ile birlikte makineye koyunuz. (Yazlık ve kışlık kıyafetleri bir arada yıkamayınız.) Makinenizin deterjan gözüne belirtilen ölçüde deterjan koyunuz. Makinenizi yıkama programına getiriniz.

Su aldıktan sonra derecesini ayarlayınız. (Makinenizde yünlü yıkayacaksanız ve yün programı yoksa, kesinlikle elde yıkamayı tercih ediniz.)Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra makinenin kısa sürede suyu atabileceği bir sıkma programı seçerek sıkınız. ( Giysilerinizi makinede bekletmeyiniz, buruşmasına sebep olabilir.) Makineden çıkardığınız kıyafeti elde yıkama bölümünde anlatılan şekilde kurutunuz.

Ütü işlemi: Kuruyan giysinizi, düz bir yerde üzerine tülbent gibi bir bez koymak suretiyle ılık ütü ile ütüleyebilir ya da buharlı ütü ile sadece bastırarak düzeltme şeklinde ütü yapabilirsiniz. (Bezin kullanılması, ütüleme sırasında hem giysinizin parlaklığını koruyacak, hem de yanlışlıkla oluşabilecek aşırı ısıdan etkilenmemesini sağlayacaktır.) Kuruyan giysinizi hafif nemli iken ütüleyiniz.

Kıyafetlere özenli bakım: Önemle dikkat edilecek hususlardan birincisi giysinizin fazla kirlenmeden yıkanması, ikincisi ise beden sol yanında bulunan yıkama talimatlarına uyulmasıdır.

Yayın tarihi: 06.02.2013
1768
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.