Mahmure

Eve Sinen Yemek Kokusunu Anında Gideriyor

Eve Sinen Yemek Kokusunu Anında Gideriyor

Mutfakta yemek yaparken oluşan kokuları önlemek pek mümkün olmayabiliyor. Özellikle kızartma, balık, soğan gibi şeyler daha fazla koku oluşmasını sağlıyor.Sinmiş olan yemek kokularını bastırmak için birkaç etkili yöntem var. Peki bu yöntemler nelerdir ve oluşan yemek kokulardan kurtulmak için neler yapmalıyız?

Güncellenme tarihi:

LİMON KABUĞU YAKIN:

Mutfağınızda yaptığınız yemeğin ardından tüm eve sinen kokudan kurtulmak için limon kabuklarını yakmak etkili bir yöntem. Kızartma kokusu, balık kokusu gibi kokuları yok etmekte çözüm yaratan limon kabuklarını ocakta yakın. Kısık ateşte yanan limon kabukları ortama hoş bir koku yayacaktır. Kızartma veya balık gibi kokuların yerine ferah bir limon kokusu yerini alacaktır.

SİRKE VE LİMONLU SU KAYNATIN:

Etkili yöntemlerden biri de sirke ve limonlu su kaynatmak. Yemekten sonra sinmiş olan kokuyu yok etmekiçin bir cezveye 1 bardak su, bir miktar elma sirkesi ve bir adet limonu sıkarak kısık ateşte kaynatın. Bu yöntem ile eve sinmiş kokular tamamen yok olacaktır.

ÇAYI TAVADA KAVURUN :

Siyah çayı teflon bir tavada kavurun. Kavururken çıkan duman evdeki sinen yemek kokusundan kurtulmanızısağlayacaktır. Çıkan dumanın 5-10 dakika ortama yayılmasını sağladıktan sonra ocağı kapatın. Kavrulan çayı bir süre ocakta bekletin ki koku yayılmaya devam etsin. Bu pratik yöntem ile eve sinen yemek kokularından kurtulabilirsiniz.

MUTFAKTA MUM YAKIN:

Pratik yöntemlerden biri olan mum yakmak yemek kokularını yok etmek için bir alternatiftir. Yemeğinizi pişirdiktensonra yanan mumu mutfağınıza koyun ve 15-20 dakika kadar bekleyin. Bu işlemi yemek yaparken de yapabilirsiniz. Mutfağınıza dekor amaçlı mum koyabilirsiniz ve yemekten sonra mumları yakmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

DEFNE YAPRAĞI İLE ÇÖZÜM:

Su dolu bir cezveye 4- 5 tane defne yaprağı ekleyin. Kısık ateşte kaynatın. Ocağı kapattıktan sonrakaynayan suyu dökmeyin, bir kenarda bekletin ve o güzel koku etrafa yayılmaya devam etsin. Hoş ve ferah kokusu olan defne yaprakları sinmiş yemek kokularının yerini alacaktır.

Yayın tarihi: 17.10.2018
25259
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.