Yaşam

Suriyeli Kadınların Sanat Eserleri Sergileniyor

Suriyeli Kadınların Sanat Eserleri Sergileniyor

Türkiye’de yaşayan kadın sığınmacıların oluşturduğu sanat sergisi, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü'nde Yenikapı metro istasyonunda açıldı. Üç aylık bir sanat girişimi olan proje, Avrupa Birliği’nin finanse ettiği, Türkiye’de yaşayan sığınmacıları kapsayan yardım programının bir parçası.

Umudun Renkleri girişiminde, 12 Suriyeli kadın, Türk sanatçılardan, Suriye’deki savaştan kaçışları sırasında deneyimlediklerini yansıtan eserleri yaratmak için sanat teknikleri öğrendi. Öncesinde Ankara’da sergilenmiş olan eserler, şimdi de 12 Aralık’a kadar sergilenmek üzere İstanbul’a getirildi.

Türkiye'deki mülteci topluluğunu daha iyi anlamayı amaçlayan Umudun Renkleri projesinde yer alan kadınlardan biri olan Salha “Sanat icra etmek geçmişi kabullenmeme ve bu tecrübelerden uzaklaşmama yardımcı oldu” dedi.

Avrupa Birliği’nin finanse ettiği, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, BM Dünya Gıda Programı ve Türk Kızılayı tarafından yürütülen Sosyal Uyum Yardımı (SUY) nakit programı çerçevesinde uygulanan Umudun Renkleri girişimi, sanattan yararlanarak sığınmacıların yaşadıkları olumsuz deneyimlerle başa çıkmalarına yardımcı oluyor.

Yayın tarihi: 06.12.2018
950
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.