Mahmure

Etkin konuşmanın sırları

Etkin konuşmanın sırları

İletişim kurmakta zorlanıyor, etkili konuşma konusunda cesaretinizi bir türlü toplayamıyorsunuz... Bir Kültür Sanat Merkezi, kişinin kendini yeniden keşfettiği, hayatını hikayeleriyle yeniden canlandırdığı atölye çalışmaları ve workshop'larıyla yaratıcı yönlerini ortaya koymayı sağlıyor.

Kaynak: Elele

Son zamanlarda nasıl da birbiri­mizi anlamakta zorlanır, topluluktan uzaklaşarak yalnız bireyler olarak mutsuzluklarımıza ye­ni mutsuzluklar ekler olduk. Özellikle iki­li ilişkiler konusunda yaşadıklarımız ise artık ayyuka çıkmış durumda. Karşımız­daki insanların anlattıklarından çok "Ne demek istedi acaba?" soruları kafamızda dolaştıkça, ikileme düşüyoruz. Böyle olunca da çoğunlukla kalabalıklardan uzaklaşıyor, kendi yalnızlığımız içinde kay­bolmayı yeğliyoruz, işte, kendimi böyle hissettiğim bir dönemde Nişantaşı'nda dolaşırken Valikonağı Caddesi'ndeki Bir Kültür Merkezi'ne rastladım. Oradan al­dığım broşürde merkezde birbirinden farklı workshop'ların olduğunu gördüm. İlginç olabileceğini düşünerek bu workshop'larla ilgili bilgi alarak sıkıntımdan da kurtulacağımı düşündüm. Burada birçok seçenek var, özellikle de insanların birbi­rini anlayabilme konusunda... Tam da şe­hir insanının en fazla ihtiyaç duyduğu şey. Workshop'lardan biri Mario Levi'nin ka­tıldığı "Yazı Yaratımı" atölyesi... Bir za­manlar "İstanbul Bir Masaldı" adlı kitabını elimden düşüremediğim Mario Levi'nin seminerini merak ettim. Kendinizi daha iyi anlatabilmenize ve anlayabilmenize olanak tanıyabilecek bir seminer, ilginç geldi. Hatta biraz bilgi alınca, bu semine­ri oluşturan sohbetlerde sadece kendimi bulacağımı duyunca, merakım arttı.

Mario Levi, bu seminer sayesinde insa­nın kendisini yazıyla nasıl ifade edebile­ceğini gösteriyor. Sohbet ortamında şimdiye kadar görmediğiniz insanlarla ve farklı hayatlarla bir köprü oluşturuyorsunuz. Bu yazı sohbetlerinde alışılagel­miş kompozisyonların yerine siz ve hikayeniz, hep duymak ve kaleme almak istediğiniz anılarınız canlanıyor. Yani ken­dinizi ve hayat hikayenizi, şimdiye kadar bilmediğiniz yönleri bile kağıda dökebiliyorsunuz. Bu hikayelerinizi yazmak için kalemi elinize almaya, yazarken de içi­nizdeki derinlikleri keşfetmeye ne dersi­niz? Cevabınız "evet" ise 12 hafta boyun­ca devam eden "Yazı Yaratım" seminerlerine katılarak, içinizdeki sizin bile bilmediğiniz yönünüzü ortaya çıkarın.

Bireysel gelişimin anahtarı

Sınırların ötesine geçmeyi düşünüyor ve kendinizi yenilemek için yepyeni adım­lar atmak istiyorsanız. Bir Kültür Merkezi'ndeki "Cesaretle İlerlemek" seminerlerine de katılabilirsiniz. Bir Kültür Sa­nat Merkezi, MareFidelis Kişisel Danış­manlık tarafından tasarlanan "Cesaret­le İlerlemek" atölye çalışması ile korkularımıza dokunuyor. Bu uygulamalı ça­lışmada, yaşamımızda ulaşmak istediklerimiz, hayallerimiz ve en yüksek potansiyelimiz ile aramızda duran ve harekete geçmemize engel olan korkularımız tartışılarak başetmenin yolları aranıyor. Çoğumuzun başına geldiği gibi... Toplu­luk önünde konuşmak, isteklerimizi açık­ça talep etmemek, yalnız kalmak, başa­rısız olmak... Bütün bunların korkusu za­manla bilinçaltımızda yer ederken, yeni ve farklı açılımlarla bunların üstesinden de gelebiliriz. Bu atölyenin amacı ise ya­ratıcı imgeler ve küçük oyunlar sayesinde korkularımızla başa çıkmanın yollarını bulmak ve kendimizi daha iyi ifade edebilmek. Kendi duvarlarınızı yıkmaya, korkuya rağmen ilerlemeyi öğrenmeye ve en önemlisi de korkularınızla başa çıkmaya hazır mısınız? O zaman "Cesa­retle İlerleme" atölyesine siz de kaydı­nızı yaptırabilirsiniz. Çünkü Eğitmen Dost Can Deniz sayesinde, korkularınızın yi­ne kendi cesaretiniz ile yok olacağını gö­receksiniz.

Günlük yaşantımızda kendimizi ifade edebilmemiz için farklı bir çalışmaya yine Bir Kültür ve Sanat Merkezi'nde şahit olabi­lirsiniz. Doğal sesin keşfinden yaratıcılı­ğa kadar uzanan "Etkin ve Doğru Ko­nuşma" seminerleri, bizleri yüz yüze iliş­kilerde en etkin ve doğru ifadeye götürmeyi amaçlıyor. Sekiz hafta boyunca de­vam eden seminer, ses ve nefes teknik­leri, doğal sesin şekillendirilmesi, artikülasyon, diksiyon ve fonetik, düşüncenin dil aracılığıyla dışavurumunda hız-akıcılık-doğruluk teknikleri, ifadenin güçlendirilmesi, dil ve beden dili uyumu, konuş­ma ve yaratıcılık gibi başlıkları içeriyor. Kendinizi ifade edebilmek için en önem­li enstrümanlardan biri olan konuşmayı yeniden keşfetmeniz ve bunu geliştirmeniz mümkün. Ben kendimi daha iyi ifade edebilmek, korkularımı yenebilmek, ve etkin, etkili konuşabilmek için bu workshop'lara gitmeye karar verdim, siz de Bir Kültür Merkezindeki workshop'larla içi­nizdeki başka "ben"lere dokunmayı öğ­renebilirsiniz.

Mario Levi'nin gözüyle...


"İçimizde bizi, bize ve başkalarına anlatabilecek bir yaratıcı bulunuyor. Benim amacım bu yara­tıcıyı ortaya çıkarmak. Bir nevi, kişiyi kendi için­de yolculuğa çıkarmak. Yani birşeyleri sarsmak. Ben insanların kapağı açmasına yardım ediyo­rum. İlk üç-dört ders insanın kendisini aramasına yönelik egzersizlerle geçiyor. Sonra sınıfa iyi olduğuna inandığım hikaye örneklerini getirip okuyorum. Daha sonraki derslerde o hikayeyi ya­rıda kesip öğrencilerin tamamlamasını istiyo­rum. Herkes kendine göre bir Çehov hikayesini tamamlamaya çalışıyor. Buraya gelen arkadaş­ların, bir hayallerinin gerçekleştiğini görüyorum. Yazıları yayınlanmıyor ama onları paylaşıyorlar. Bu dersler zamanla yazı kulübüne dönüşüyor. Paylaşma, onaylama, eleştirme, tartışma hepsi bu ortamda yapılıyor. 23-24 yaşında çok yete­nekli öğrencilerin yanı sıra 60 yaşında hala yaz­ma heyecanı ile dolu olan kişilerle tanıştım.

Yayın tarihi: 29.03.2004
500
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.